Prezydent podpisał ustawę o IPN, ale skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

opublikowano: 2018-02-06 14:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim wygłosił oświadczenie, w którym oznajmił, że podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona kary za m.in. przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie dokonane przez nazistowskie Niemcy. Jednocześnie Prezydent zdecydował się skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym, a więc po jej wejściu w życie.
REKLAMA

Zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę, w związku z czym te przepisy z artykułu 55a wejdą w życie. Ale jednocześnie - ponieważ jest dla mnie niezwykle ważna ta wrażliwość, która powoduje te głosy sprzeciwu. Ta właśnie wrażliwość która wywołuje obawy, o to że nie będzie można głosić prawdy, o to że będzie zamykanie ust tym którym ocaleli - zdecydowałem się skierować tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego po to, żeby Trybunał zbadał zgodność z Konstytucją tych przepisów - oświadczył Prezydent.

Warto zwrócić uwagę, że Prezydent nie zdecydował się na prewencyjną skargę do Trybunału, czyli wstrzymanie się z podpisaniem ustawy do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w zakresie jej zgodności z Konstytucją. Prezydent najpierw podpisał ustawę, w związku z czym wejdzie ona w życie, a dopiero następnie ma zgłosić ją do sprawdzenia zgodności z konstytucja przez Trybunał Konstytucyjny. Nie wiadomo kiedy TK zajmie się tą sprawą.

Pałac Prezydencki w Warszawie (fot. Marcin Białek, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana)

O decyzji prezydenta poinformował już izraelski dziennik Haaretz, który zwrócił także uwagę, że oświadczenie Andrzeja Dudy było "zrównoważone, wrażliwe i polski prezydent podkreślał złożoność tematu", ale samo podpisanie ustawy może zaostrzyć konflikt dyplomatyczny pomiędzy Polską, a Izraelem.

Zobacz też:

Źródła:

rp.pl

TVN24.pl

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone