Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Historia nauki i techniki, Historia kultury i sztuki, Ciekawostki i rocznice, XIX wiek, Francja, Europa
Pierwsza publikacja: 2011-02-12 23:31, aktualizacja: 2021-02-12 21:25
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Jak bracia Lumiére opatentowali kinematograf

13 lutego 1895 r., bracia Lumière opatentowali kinematograf, wnosząc tym samym wielki wkład w rozwój sztuki filmowej.

Bracia Lumière – zobacz też: Barwne wspomnienie. Świat w technice autochromu [Galeria]

Konstruktorzy kinematografu – bracia Auguste i Louis Lumière
13 lutego 1895 r. to jedna z najbardziej znaczących dat w historii kina. To właśnie tego dnia dwaj bracia pracujący w firmie fotograficznej ojca: Auguste (1862–1954) i Louis Lumière (1864–1948) otrzymali patent na swój wynalazek. Kinematograf (słowa „kinematograf” po raz pierwszy użył francuski wynalazca Léon Bouly w 1893 r.) – bo o nim właśnie mowa – umożliwiał projekcję ruchomych obrazów w obecności wielu widzów.

Urządzenie braci Lumiere było wzorowane na kinetoskopie skonstruowanym przez Thomasa Alvę Edisona w 1892 r. To właśnie podczas pierwszej publicznej prezentacji wynalazku amerykańskiego konstruktora w 1894 r. Auguste i Louis wpadli na pomysł jego ulepszenia. Jakość ruchomych obrazów wyświetlanych przez kinetoskop nie była wysoka. Ponadto mogły być one oglądane wyłącznie przez jedną osobę.

W kinematografie zastosowano mechanizm znany m.in. z maszyny do szycia. Umożliwiał on płynne przesuwanie taśmy filmowej (z prędkością 16 klatek na sekundę), co zwiększało ostrość wyświetlanych obrazów. Należy dodać, że urządzenie skonstruowane przez francuskich wynalazców było o wiele lżejsze od maszyny Edisona. Ważyło zaledwie 4 kg przy 500-kilogramowym kinetoskopie.

Pierwsza publiczna projekcja filmów braci Lumiére przy zastosowaniu kinematografu miała miejsce 28 grudnia 1895 r. (samo urządzenie zostało zaprezentowane wcześniej – 22 marca 1895 r.) Widzom zebranym w Salonie Indyjskim paryskiej Grand Café zaprezentowano krótkie kilkudziesięciosekundowe obrazy, m.in.: „Wyjście robotników z fabryki” oraz „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. W seansach wzięło udział 35 osób. Za możliwość uczestniczenia w tym dziejowym wydarzeniu każda z nich zapłaciła po jednym franku.

Aparat braci Lumiére pierwszy osiągnął takie rezultaty techniczne, że można je było zademonstrować publicznie. Mało — na płatnych seansach dla publiczności. Bowiem już przed 28 grudnia wynalazcy ośmiokrotnie wyświetlali swoje filmy publicznie, na zjazdach i konferencjach naukowych. Ale dopiero datę płatnego seansu kinowego uznano za rozstrzygającą. Kinematografia została wynaleziona, gdy film dosięgnął widza – pisał Jerzy Płażewski.

O doniosłości wydarzenia z 28 grudnia 1895 r. wspomniały także Joanna Wojnicka i Olga Katafiasz: Widzowie z Grand Café zobaczyli jednak coś, co od dawna było marzeniem fotografów i wynalazców: prawdziwy zapis ruchu, świat ożywiony na ekranie, pełne i maksymalnie wierne odbicie rzeczywistości. Kinematograf braci Lumiére stał się więc uwieńczeniem poszukiwań, jakie trwały przez cały wiek XIX, a można rzec, że przez kilka ostatnich stuleci.

Innymi pionierami kinematografii – obok braci Lumiére oraz Edisona – byli m.in.: Niemcy: Ottomar Anschütz (uważany za konstruktora prototypu kinematografu) oraz bracia Max i Emil Składanowscy, Polak Kazimierz Prószyński, Francuz Georges Méliès, Brytyjczycy: William Friese-Greene i William Dickson oraz Amerykanin Thomas Armat. Nie należy zapominać także o jego rodaku, Hannibalu Goodwinie, który w 1877 r. opatentował używaną przy produkcji filmów taśmę celuloidową.

Źródła: J. Płażewski, Historia filmu, Wrocław–Warszawa–Kraków 1995; J. Wojnicka, O. Katafiasz, Słownik wiedzy o filmie, Bielsko-Biała 2006; victorian-cinema.net.

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 87
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-04-4

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy