Jak brzmiały pierwsze informacje o katastrofie w Czarnobylu? [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2023-02-16 12:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pierwszy komunikat o awarii w Czarnobylu powstał na posiedzeniu KPZS i został przekazany mediom za pośrednictwem agencji TASS. A jednak Polska Agencja Prasowa wycofała depeszę z informacjami o katastrofie, w związku z czym w polskich środkach masowego przekazu nie ukazały się informacje o katastrofie. Czy powodem była „antyradziecka” wymowa komunikatu? Posłuchajcie:
REKLAMA

(…) pierwszy oficjalny komunikat o awarii powstał 28 kwietnia1986 r. na posiedzeniu BP KC KPZS. Następnie przekazano go mediom za pośrednictwem agencji TASS. Tego samego dnia został powtórzony w dzienniku telewizyjnym „Wremia”. Również ostatnie tego dnia polskie serwisy informacyjne przekazały go za pośrednictwem radia i telewizji. Polacy o katastrofie mogli też usłyszeć w mediach zagranicznych, w tym polskojęzycznych, a ich podstawą był oficjalny komunikat oraz wiadomości o skażeniu odnotowanym w Skandynawii. Depeszę z informacją agencji TASS przesłała także Polska Agencja Prasowa, ale na drugi dzień nie ukazała się w prasie, zabrakło jej także w kolejnych wydaniach gazet. Powstaje pytanie, dlaczego tak się stało, i kto podjął decyzję o jej niepublikowaniu. Sprawie bliżej przyjrzeli się dziennikarze „Życia Warszawy”, którzy w 1991 r. zdołali dotrzeć do depeszy PAP przytaczającej komunikat agencji TASS...

Posłuchaj fragmentu tutaj:

Wolisz przeczytać?

Zainteresował Cię ten fragment? Koniecznie zamów książkę Kamila Dworaczka „W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce” bezpośrednio pod tym linkiem!

Kamil Dworaczek
„W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce.”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
392
ISBN:
978-83-8229-605-1
EAN:
9788382296051
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone