Jak paryżanie spędzali czas wolny 120 lat temu? Zobaczcie! [Video]

opublikowano: 2021-09-13 12:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Wyjątkowe nagranie powstało ok. 1900 roku. Oglądając ten film, można odbyć podróż w czasie do Paryża sprzed 120 lat i razem z paryżanami wybrać się na przechadzkę po Lasku Bulońskim, który powstał na miejscu starego lasu dębowego zwanego Bois de Rouvray, wzmiankowanego po raz pierwszy w 717 roku. Było to popularne miejsce spotkań i trasa spacerowa modnych paryżan wszystkich klas.
REKLAMA
Jeźdźcy w Lasku Bulońskim. Édouard Manet, 1864 (domena publiczna)

Na taśmie filmowej zarejestrowane zostały wytworne damy przechadzające się niespiesznie po Lasku Bulońskim oraz jeźdźcy na koniach, a w tle widoczne są powozy konne. Widzimy Porte Dauphine, czyli wejście do lasku. Krótki dokument pozwala poznać nam modę panującą we Francji na przełomie XIX i XX wieku.

Film został odnowiony i pokolorowany przez AI przez GlamourDaze.

Zobaczcie film!

Zobacz także:

Kup e-booka „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 16,90 zł.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone