Opublikowano
2009-07-05 19:31
Licencja
Wolna licencja

Jak podpisywał się Michał Anioł?

Ciekawego odkrycia dokonali konserwatorzy odnawiający freski wykonane przez Michała Anioła w watykańskiej Cappella Paolina. Jak się wydaje, jedna z postaci uwiecznionych na sklepieniu ma twarz wielkiego artysty.


Podczas renowacji spostrzeżono, iż brodata postać w niebieskim turbanie widoczna po lewej stronie fresku zatytułowanego „Ukrzyżowanie św. Piotra” jest niezwykle podobna do znanych portretów i brązowych popiersi przedstawiających Michała Anioła. To niezwykłe i poruszające odkrycie – powiedział Maurizio De Luca, główny watykański konserwator.

Znajdujący się w Capella Paolina fresk 'Ukrzyżowanie św. Piotra' autorstwa Michała Anioła Postać w niebieskim turbanie po lewej stronie ma twarz Michała Anioła

To nie jedyny przypadek, w którym Michał Anioł umieścił własną podobiznę na jednym ze swych dzieł. Jego twarz widoczna jest również na znajdującym się w Kaplicy Sykstyńskiej fresku przedstawiającym sąd ostateczny. Niestety, malunki z Cappella Paolina (drugi z nich to „Nawrócenie Saula”), będące ostatnimi freskami wykonanymi przez włoskiego mistrza, nie są dostępne szerszej publiczności, bowiem kaplica używana jest jedynie przez papieża i jego najbliższe otoczenie.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz też:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org