Autor: Roman Sidorski
Tagi: Włochy, Zabytki, Historia kultury i sztuki, Newsy, Europa
Opublikowany: 2009-07-05 17:31
Licencja: wolna licencja

Jak podpisywał się Michał Anioł?

Ciekawego odkrycia dokonali konserwatorzy odnawiający freski wykonane przez Michała Anioła w watykańskiej Cappella Paolina. Jak się wydaje, jedna z postaci uwiecznionych na sklepieniu ma twarz wielkiego artysty.

Podczas renowacji spostrzeżono, iż brodata postać w niebieskim turbanie widoczna po lewej stronie fresku zatytułowanego „Ukrzyżowanie św. Piotra” jest niezwykle podobna do znanych portretów i brązowych popiersi przedstawiających Michała Anioła. To niezwykłe i poruszające odkrycie – powiedział Maurizio De Luca, główny watykański konserwator.

Postać w niebieskim turbanie po lewej stronie ma twarz Michała Anioła

To nie jedyny przypadek, w którym Michał Anioł umieścił własną podobiznę na jednym ze swych dzieł. Jego twarz widoczna jest również na znajdującym się w Kaplicy Sykstyńskiej fresku przedstawiającym sąd ostateczny. Niestety, malunki z Cappella Paolina (drugi z nich to „Nawrócenie Saula”), będące ostatnimi freskami wykonanymi przez włoskiego mistrza, nie są dostępne szerszej publiczności, bowiem kaplica używana jest jedynie przez papieża i jego najbliższe otoczenie.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz też:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy