Jak powinny nazywać się tereny, na których mieszkasz? Sprawdź to! [Video]

opublikowano: 2023-09-30 07:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Myślisz, że wiesz, z jakiego regionu pochodzisz? Podział terytorialny Polski od czasów II wojny światowej zmieniał się kilkukrotnie. Obejrzyj video na kanale YouTube „Wędrowne Motyle” i przekonaj się, dlaczego nazwy obecnych województw i regionów są mylące.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Wędrowne Motyle”

Która klasyfikacja ziem jest ważniejsza? Czy będzie to podział na regiony fizyczno-geograficzne, przemysłowe, historyczno-kulturowe, a może obszary administracyjne?

W zależności od tego, kogo zapytacie: geografa, historyka, a może urzędnika każda z tych osób będzie miała po trosze rację. Każdy z podziałów jest istotny, szkopuł tkwi w celu, któremu ma służyć. Jednak w przypadku regionów historyczno-kulturowych sprawa jest o wiele bardziej delikatna, ponieważ są one związane z naszą tożsamością kulturową i korzeniami. Pewnych pojęć nie powinno się zatem mylić. Zwłaszcza kiedy udajemy się na turystyczny wypad i spotykamy tzw.  lokalsów

Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego w Łomży lepiej nie mówić o tym, że jest to część Podlasia, choć administracyjnie jest to część woj. podlaskiego i ciekawi Was, jaka powinna być właściwa nazwa Podkarpacia, koniecznie obejrzyjcie video na kanale YouTube „Wędrowne Motyle”!

Gwarantujemy, że ta wiedza przyda Wam się przed następnym wypadem na urlop. Być może nie planujecie jednak wyjazdów w najbliższym czasie, ale natraficie na dyskusję w Internecie nt. regionów np. czy Lubostroń to Kujawy, czy Pałuki? W takim razie również obejrzyjcie video. Wyjaśnione są tam wszelkie wątpliwości.

Video dostępne poniżej:

Zobacz też:

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone