Opublikowano
2019-04-20 15:57
Licencja
Wolna licencja

Jak przegrać z Florencją. Katedra w Sienie [Galeria]

Katedra w Sienie to nie jest taki zwyczajny zabytek – to obiekt, w którym gotyk zetknął się z renesansem, tworząc naprawdę unikalne połączenie. Zapraszamy w podróż do słonecznej Toskanii – zobaczcie piękne zdjęcia Tomasza Kiełkowskiego, które autor zamieścił pierwotnie na swoim blogu archifoto.pl!


Strony:
1 2

Kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć!

Fascynują mnie przełomy epok. Kiedy kończy się jeden okres, a drugi zaczyna. Z reguły bardzo ciężko jest zauważyć zmianę, która zachodzi na naszych oczach. Wyobraź sobie, że żyjesz w średniowieczu i nagle ktoś Ci mówi, że to już nie średniowiecze, tylko renesans. Twoja reakcja: Ale jak to? Kiedy to się wydarzyło?

Dlaczego przywołuję w tym kontekście katedrę w Sienie? Siena to serce Toskanii, miejsca gdzie rozpoczął się renesans w sztuce i architekturze. To tutaj żyli architekci, których pomysły zmieniły Europę. Katedra w Sienie daje przy tym świetny przykład, że zmiana epoki to proces, a style zmieniają się powoli.

Spójrzmy na katedrę od strony technicznej. Tak naprawdę to stara, dobra, poczciwa gotycka myśl konstrukcyjna. A jednocześnie właśnie tu renesans wkroczył to architektury.

Zastosowano nowe ozdobniki, a front został obłożony marmurem. Finał widzicie na zdjęciach: powstała budowla bardzo różniąca się od wcześniejszych konstrukcji, choć oparta na tym samym schemacie. To prawie jak z Polonezem (tym samochodem). Niby nowy kształt, ale pod karoserią znajdziecie leciwego Fiata 125p.

Właśnie w ten sposób nowe nurty w architekturze zaczynały rządzić wyobraźnią architektów. Na bazie starego pomysłu tworzono nowe rozwiązania.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Marek Baran |

Jedyny w Europie kościół , który mnie zachwycił - Campo też. A florencka katedra z zewnątrz jest tylko dużym brudnozielonym gmaszyskiem. Z kolei jej kopuła, ładnie i imponująco prezentuje się z tarasu wypoczynkowego w Uffizi.
PS Pani Anno - niewielki kościół? Pewna znajoma prażanka (dla Czechów: Pražáková) wszystkie francuskie miasta (oprócz Paryża i Marsylii) obdarzała mianem "mestečko".Odpowiedz

Gość: Anna |

Popieram. Siena i jej katedra są zachwycające. Dobrze, że nie udało się poprawić tej niewielkiej, ale olśniewającej budowli.Odpowiedz
Tomasz Kiełkowski

Fotograf, miłośnik Górnego Śląska, architektury i modernizmu. Studiował politologię i filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Kiedyś związany ze śląskimi mediami, obecnie pracuje w branży PR.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org