Autor: Redakcja
Tagi: Multimedia, Ciekawostki i rocznice, Polska, XVIII wiek, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2023-05-19 11:03
Licencja: wolna licencja

Jakie były motywy działań członków konfederacji targowickiej? [Video]

Magnaci, którzy zawiązali spisek w 1792 r. do dziś uważani są za zdrajców. Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Kurier Historyczny” i poznajcie sylwetki najważniejszych przywódców tego przedsięwzięcia.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Kurier Historyczny”

Już w 1791 roku do Jassy nad Dniestrem przybyli Stanisław Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski, Franciszek Ksawery Branicki i Szymon Kossakowski. To właśnie tam mieściła się kwatera księcia Grigorija Potiomkina.

Rosja ruszyła na Rzeczpospolitą celem było obalenie Konstytucji 3 maja, na podstawie której szlachta traciła prawo wyboru monarchy, zrywania sejmów a magnaci dodatkowych głosów pozyskiwanych od pozbawionych ziemi szlacheckiej gołoty. Rzeczypospolita tym samym przeprowadzała gruntowną reformę ustrojową która miała zmodernizować kraj i zabezpieczyć przed obcymi wpływami.

Jako pierwszy na dwór carycy przybył Szymon Kossakowski, który razem ze swoim bratem biskupem inflanckim Józefem, chciał przejąć władzę nad Wielkim Księstwem Litewskim. Konstytucja 3 maja uderzała w interesy magnaterii, likwidowała złotą wolność szlachecką, co oczywiście Kossakowskiemu przeszkadzało. Jego argumentacja trafiła do Katarzyny II, która udzieliła spiskującemu magnatowi dostępu do swoich prywatnych komnat.

Z kolei Seweryn Rzewuski, rozgoryczony były hetman polny koronny został petersburskim poplecznikiem dopiero w 1790 r. Wcześniej upatrywał swoich szans dzięki współpracy z Berlinem. Prowadził zaciekłą działalność antykrólewską. Obchodziły go pieniądze i przywileje, jakie może uzyskać.

W innej sytuacji był Szczęsny Potocki, któremu pieniędzy zdecydowanie nie brakowało. Był uważany za najbardziej majętnego człowieka w Europie. Potocki nie miał jednak łatwego życia. W dzieciństwie był ofiarą przemocy domowej ze strony swojego ojca, Franciszka Salezego Potockiego. Kiedy wbrew jego woli poślubił Gertrudę Komorowską, Franciszek Salezy zmusił syna, by ten rozpoczął starania o unieważnienie małżeństwa z Gertrudą. Dodatkowo już po śmierci Salezego, Szczęsny dowiedział się, że to Kozacy Potockich utopili Gertrudę. Czy zrobili to na polecenie jego ojca?

Więcej ciekawostek o uczestnikach konfederacji targowickiej znajdziecie w video, które polecamy!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
11,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 115
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-41-9
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy