James Wyllie – „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” – recenzja i ocena

Związki i relacje osobiste nazistowskich dygnitarzy to temat rzeka. Kim były żony Himmlera, Heydricha i innych? Co wiedziały na temat działalności oraz zbrodni popełnianych przez swoich mężów?

James Wyllie – „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” – recenzja i ocena

James Wyllie
„Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy”
Ocena: 8
44,99 zł
Tytuł oryginalny: „Nazi wives”
Wydawca: Agora
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Rok wydania: 2020
Okładka: twarda
Liczba stron: 360
Premiera: 25.03.2020
Format: 155x235mm
ISBN: 978-83-268-3251-2
EAN: 9788326832512

Okrucieństwa popełniane w trakcie II wojny światowej wypełniają tomy opracowań naukowych i popularnonaukowych. Gdy chowali broń do kabury, gdy zamykali teki z rozkazami przynoszącymi śmierć i pożogę, nazistowscy dygnitarze na powrót stawali się mężami, ojcami i synami. O ile o najważniejszych osobach w III Rzeszy wiemy już wiele, o tyle los towarzyszek ich życia wciąż spowija mgła tajemnicy. Za jej rozwiązanie i przybliżenie szerszej publiczności zabrał się James Wyllie.

James Wyllie jest pisarzem i dziennikarzem, którego zainteresowania orbitują wokół tematyki wojennej. Ma na swoim koncie publikacje o I i II wojnie światowej, między innymi „Hermann i Albert Göringowie. Pan wojny i zdrajca”. Niewątpliwie frapującą i zajmującą problematykę nazizmu kontynuuje w swojej najnowszej książce „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy”.

Autor wziął na warsztat temat, który wydaje się słabo znany. Wiemy przecież kim były żony i kochanki nazistowskiej elity, jednak poza ich nazwiskami niewiele wiadomo o nich samych. Nikogo nie trzeba pytać kim była Eva Braun, jednak na jej sylwetkę patrzymy przez pryzmat związku z Hitlerem, zaś krytyczną ocenę jej postawy potwierdzają wydarzenia, jakie rozegrały się w berlińskim bunkrze dyktatora III Rzeszy w kwietniu 1945 roku. Najnowsza publikacja Wyllie’go, skupiając się na nich i ich losach, uzupełnia pewną lukę w naszym postrzeganiu historii Niemiec i II wojny światowej.

Książka podzielona jest na cztery części, w których autor opisuje koleje losów żon nazistowskich oficjeli: Margarete Himmmler, Gerdy Bormann, Magdy Goebbels, Carin i Emmy Göring, Ilsy Hess, Liny Heydrich oraz Evy Braun. Punktem wyjścia historii każdej z nich jest poznanie przyszłego męża, następnie narracja prowadzi nas przez rozwój karier w strukturach aparatu państwowego oraz armii niemieckiej, następnie wiedzie nas przez lata wojny, by następnie prześledzić powojenne losy tych, które przeżyły. Poznajemy ich opinie i poglądy na politykę Hitlera. Kobiety te nie były nieświadomymi cieniami swoich mężów, miały własne ambicje i aspiracje, chętnie korzystały z przywilejów i bogactw jakie dawała im ich pozycja. Potrafiły odpłacać się fanatyczną wiernością partii. Ta jednak wymagała od nich, aby były wzorem dla innych kobiet i aktywnie uczestniczyły w propagowaniu przyjętego modelu rodziny.

Autor wiedzie czytelnika przez życiorysy żon niemieckich kacyków i próbuje, na ile pozwalają na to źródła, odpowiedzieć także na pytanie o świadomość skali zbrodniczej działalności mężów i umiłowanej partii. Nie usprawiedliwia ich, nie tłumaczy ani nie wybiela, ale też nie demonizuje. Wydaje się, że udało mu się zachować odpowiedni dystans, potrzebny do możliwie obiektywnego przedstawienia trudnej i kontrowersyjnej historii. Autor korzystał z ogromnej ilości materiałów i opracowań, niejednokrotnie pozostawionych przez samych bohaterów. Dzięki cytowanym wypowiedziom, fragmentom listów możemy lepiej zrozumieć motywację tych kobiet i poznać ich charaktery.

Książka jest tak skonstruowana, że ich losy przeplatają się, przy czym rzuca się w oczy, że niektórym poświęcono trochę więcej uwagi niż innym, co sprawia, że możemy czuć lekki niedosyt. Zwłaszcza jeśli chodzi o dwie najbliższe towarzyszki Hitlera, w tym jego pierwszą miłość Geli Raubal. Książka na pewno wiele by zyskała, gdyby ich portrety zostały bardziej pogłębione, zaś autor przybliżył ich światopogląd, scharakteryzował ich środowisko rodzinne i pochylił się nad motywacjami, którymi się kierowały.

„Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” to ciekawie opowiedziana historia, która daje szansę poznania niemieckich kacyków i niemieckiej obyczajowości pod rządami nazistów, a także wejścia w świat złowrogi, słabo znany, ale niewątpliwie fascynujący. Wszystko to sprawia, że ciężko się oderwać od tej książki. Gorąco polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jamesa Wyllie'go „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy