Jego historia zainspirowała twórców Szoguna. William Adams – angielski samuraj

opublikowano: 2024-03-01 19:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kiedy trafił do Japonii, był zaledwie rozbitkiem. Wkrótce angielski żeglarz stał się jednym z najbardziej wpływowych cudzoziemców w kraju. Postać Williama Adamsa zainspirowała twórców serialu „Szogun”. Historię angielskiego samuraja możecie poznać dzięki filmowi twórców kanału „Tak było, nie zmyślam!”.
REKLAMA

William Adams urodził się w 1564 r. w hrabstwie Kent. Już w wieku dwunastu lat pracował w stoczni, gdzie zdobywał podstawową wiedzę z zakresu żeglarstwa, szkutnictwa i nawigacji. Następnie zaciągnął się do Royal Navy i służył pod rozkazami Francisa Drake’a. Podczas wyprawy hiszpańskiej Wielkiej Armady na Anglię był już kapitanem okrętu zaopatrzeniowego.

W 1598 r. Anglik został nawigatorem floty kompanii kupców z Rotterdamu. Celem wyprawy miało być zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Sztormy i ataki hiszpańskich okrętów sprawiły jednak, że z pięciu okrętów ocalał tylko jeden. W kwietniu 1600 r. dwudziestu wyczerpanych żeglarzy dopłynęło do japońskiej wyspy Kiusiu. Wśród nich był William Adams.

Załoga została uwięziona na zamku w Osace przez Iyeyasu Tokugawę, potężnego i wpływowego pana feudalnego. Daimyō szybko docenił rozległą wiedzę Anglika z zakresu żeglugi morskiej i budowy okrętów. Kiedy został szogunem, powierzył mu nadzór nad budową statków w stylu europejskim. William stał się prawą ręką Tokugawy. Pisał w jego imieniu listy i zachęcał holenderskich oraz angielskich kupców do przyjazdu do Japonii. Prestiż Adamsa rósł. Wkrótce Anglik został przyjęty w poczet samurajów, a jego życie związało się z Japonią na zawsze.

Historia angielskiego samuraja już na kanale „Tak było, nie zmyślam!”

Zobacz film tutaj:

Chcesz poznać więcej fascynujących historii?

Playlista kanału „Tak było, nie zmyślam!”

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone