Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Sylwetki i biografie, Książki, II wojna światowa, Niemcy, Austria, Szwajcaria
Opublikowany: 2021-03-29 11:47
Licencja: wolna licencja

Jesus Hernandez – „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” – recenzja i ocena

Totenkopfverbände oraz Allgemeine SS są symbolem największego bestialstwa wobec drugiego człowieka. Dlatego też ich członkowie są po dzień dzisiejszy „wdzięcznym” obiektem rozlicznych publikacji. Czasami też służą jako przestroga.

Jesus Hernandez – „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” – recenzja i ocena

Jesus Hernandez
„Kaci z SS. Nazistowskie bestie”
Ocena: 6
39,90 zł
Wydawca: Bellona
Okładka: miękka
Liczba stron: 502
Format: 135×215 mm
EAN: 9788311161092

Kim jest Jesús Hernandez, nie do końca wiadomo. W sieci brakuje jego biografii, natomiast bardziej wnikliwe poszukiwania pozwalają odnaleźć kilka popularnonaukowych publikacji w języku hiszpańskim napisanych przez tego autora. Jedno jest pewne. Recenzowana pozycja jest kolejnym wydaniem „Nazistowskich bestii. Katów z SS” wydanych w 2016 roku. Została jednak ubrana w obowiązujący ostatnio wśród publikacji okołoauschwitzowych entourage tzn. Bramę Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau, fragment obozowego pasiaka oraz druty kolczaste. Można rzec, że klasyka gatunku, o ile można mówić o literaturze popularnej okołoauschwitzowej jako gatunku.

Autor recenzowanej pozycji przedstawia czytelnikom cztery postacie, które według niego klasyfikują się do miana katów z SS. Należą do nich Amon Göth, Ilse Koch, Oskar Dirlewanger oraz Josef Mengele. Można powiedzieć, że jest to wybór dość oczywisty i raczej nakręcany popkulturą. Są to bowiem jedne z najbardziej „celebryckich” postaci związanych z SS oraz wyraziste przykłady niemieckiego bestialstwa II wojny światowej. Mottem przewodnim książki jest cytat z Fryderyka Schillera „Jest powszechnym zjawiskiem w naszej ludzkiej naturze, że to, co smutne, straszne, a nawet potworne, nieodparcie nas fascynuje”.

Ilse Koch – żona komendanta KL Buchenwald, zwana Suką z Buchenwaldu. Została skazana przez Amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau za udział w zbrodniach przeciwko ludzkości, została jednak ułaskawiona przez gen. Luciusa Claya, który z powodów politycznych podważył większość wyroków ATW w Dachau. Amon Göth zawisł na terenie administrowanego przez siebie KL Plaszow. Z resztą ta scena, jak i sama postać znana jest całemu światu z filmu Lista Schindlera.

Oskar Dirlewanger był odpowiedzialny za masakry na terenie Związku Sowieckiego oraz powstańczej Warszawy. Josef Mengele to najbardziej znany lekarz SS pełniący służbę w KL Auschwitz II-Birkenau, znany chyba każdemu. Oto bohaterowie pracy Hernandeza. Tym samym trudno doszukiwać się w recenzowanej pozycji choćby odrobiny nowości bądź szerszego spojrzenia, choć niewątpliwie jako praca w zamyśle skierowana do zagranicznego czytelnika może przynieść pozytywne owoce.

„Kaci z SS. Nazistowskie bestie” to typowa popularnonaukowa publikacja, która raczej nie wnosi nic nowego do wiedzy osób zaznajomionych z tematem zbrodni III Rzeszy. Dodatkowo bardziej wnikliwy czytelnik znajdzie kilka potknięć, jak choćby nazewnictwo trybunału, który skazywał zbrodniarzy nazistowskich w Polsce. Pewne błędy można również wyłapać w kwestiach proceduralnych dotyczących Amerykańskiego Trybunału Wojskowego w Dachau, który sądził m.in. Ilse Koch. Również trudno się tu spodziewać głębszej analizy psycho-społecznej, Jest to popularne przedstawienie znanych od lat wydarzeń i tez.

Książka Hernandeza nie zaskakuje i z całą pewnością skierowana jest raczej do czytelnika dopiero próbującego rozeznać się w problematyce zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Wciąż jest duży potencjał ku zaskoczeniu odbiorców i odkryciu wielu tematów dla polskiej historiografii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jesusa Hernandeza – „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy