Autor: Magdalena Grabowska
Tagi: Recenzje, Historia życia codziennego i obyczajowości, Książki, Inne dzieła kultury, II wojna światowa, 1945-1989, Polska, Warszawa
Opublikowany: 2020-02-15 13:35
Licencja: wolna licencja

Joanna Papuzińska – „Darowane kreski” – recenzja i ocena

Kolejna książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Literatura, która stanowi ucztę dla oka. Joanna Papuzińska w swojej najnowszej opowieści zaprasza czytelników do Warszawy swej młodości.
REKLAMA

Joanna Papuzińska – „Darowane kreski” – recenzja i ocena

Joanna Papuzińska
„Darowane kreski”
Ocena: 9
29,90 zł
Wydawca: Literatura
Okładka: okładka twarda
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-7672-719-6

„Darowane kreski” to wspomnienia z dzieciństwa popularnej i szanowanej autorki – Joanny Papuzińskiej. Na wstępie zacznę od tego, że urzekł mnie jej kunszt pisarski, a zamieszczone w pracy czarno-białe fotografie z jej dzieciństwa towarzyszące lekturze wywołują wrażenie przeglądania albumu zdjęć w towarzystwie autorki. Dlatego już na wstępie i z całą odpowiedzialnością polecam tę lekturę i zachęcam do jej przeczytania. Naprawdę warto.

Joanna Papuzińska urodziła się w Warszawie w 1939 roku. Jest profesorem nauk humanistycznych, publikowała prace naukowe z dziedziny czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej. Ale szerszemu kręgowi czytelników znana jest przede wszystkim jako autorka poczytnych książek dla dzieci.

Recenzowana praca ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura, które specjalizuje się w publikowaniu książek dla dzieci i młodzieży. Książka Papuzińskiej przywodzi na myśl wydaną nieco wcześniej przez tę oficynę pracę Andrzeja Perepeczki pod tytułem „Jędruś. Chłopak ze Lwowa”. Także i tu mamy do czynienia ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości przy wykorzystaniu formy opowiadania dla dzieci. Ale nie jest to jedynie książka dla najmłodszych. Lekturze „Darowanych kresek” Joanny Papuzińskiej wcale nie towarzyszy to wrażenie, a wręcz przeciwnie – przewracając ostatnią stronę książki, byłam rozczarowana, że to już koniec!

Myślałam, że autorka opisywać będzie drastyczne sceny lub szarość powojennego życia w okresie stalinowskim. Tymczasem okazało się zupełnie inaczej. Papuzińska ukazuje świat z perspektywy dziecka, a to otwiera przed odbiorcą zupełnie inną perspektywę. Narratorka jest małą dziewczynką, która nie wszystko rozumie i pojmuje, dlatego w perspektywie dziecinnej niewinności wojna oraz ponure lata powojenne jawią się nam jako zastana rzeczywistość, na którą – jako dziecko – nie może mieć żadnego wpływu. Oczywiście na kartach jej książki pojawiają się sceny, w których widać strach i nadzieje, które nie mają szansy na realizację. Jednak w ogólnym rozrachunku, ale ogólnie jawi nam się jako dziecko szczęśliwe i spełnione.

Szczególnie ujęła mnie historia czarodziejskiego tramwaju, jeżdżącego po suficie pokoju, w którym spała autorka. Towarzyszyło temu wrażenie, jak gdyby ktoś wyświetlał obraz z kinowego projektora. Jak twierdzi do tej pory nikt jej w to nie uwierzył. Ja wierzę.

Starszy czytelnik w całej tej dziecięcej niewinności zobaczy także dramat opisywanych wydarzeń – nagłe zniknięcie mamy dziewczynki, ciągłe przeprowadzki głównej bohaterki do przyszywanych cioć, czy śmieszną anegdotę o kluskach zdobywanych z narażeniem życia ratowanych podczas nalotów. Mimo że wszystko jest opisywane w prosty i gawędziarski sposób, nie brakuje głównego przekazu – wojny i oporu, które polegały przede wszystkim na sprzeciwie wobec zła oraz nakazów i zakazów, które wrogowie narzucali Polakom. Wraz z autorką obserwujemy odbudowę zniszczonej Warszawy oraz proces przemiany miasta. Nie brakuje także opisów zabaw i pierwszych szkolnych przeżyć.

Co ciekawe, w całej tej historii nie ma nieznośnego patosu, co wcale nie oznacza braku szacunku dla powstańców i poległych Polaków. Historia napisana jest subtelnie, delikatnie i z poczuciem humoru. Dlatego też uważam, że byłaby bardzo przystępną lekturą również dla czytelników w wieku szkolnym – w końcu Papuzińska jest uznaną autorką utworów włączonych do kanonu literatury dziecięcej. „Darowane kreski” mogą stanowić dobre narzędzie do zapoznania najmłodszych czytelników z historią ich dziadków i pradziadków.

„Darowane kreski” to książka, którą mogą czytać nie tylko najmłodsi. Przystępna treść i dopełniające ją znakomite ilustracje sprawiają, że czytelnicy będą niejednokrotnie wracać do lektury. Zachęcam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Joanny Papuzińskiej – „Darowane kreski” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Grabowska
Studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim pasjonująca się historią literatury. Zajmuje się także fotografią i pracą w social mediach. Kiedyś dziennikarka pisząca na łamach „Dziennika Zachodniego”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy