Karolina Trzeskowska-Kubasik – „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939–1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-09-22 08:37
wolna licencja
poleć artykuł:
W 2023 roku minęło 78 lat od zakończenia II wojny światowej, a więc wydawałoby się, że o ofiarach tego okresu wiemy już wszystko. Niestety, nadal nie udało się dotąd przywrócić wszystkich imion i nazwisk pomordowanych, a nawet możemy mówić o szczęściu, gdy znamy chociaż liczby z poszczególnych miejsc kaźni.
REKLAMA

Karolina Trzeskowska-Kubasik – „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939–1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko” – recenzja i ocena

Karolina Trzeskowska-Kubasik
„Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939–1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko”
nasza ocena:
9/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
904
ISBN:
978-83-8229-684-6
EAN:
9788382296846

Karolina Trzeskowska-Kubasik jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii specjalizującym się w najnowszej historii Polski. W latach 2014-2019 pracowała w Studium Polski Podziemnej w Londynie, a obecnie jest pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN.  Znana jest czytelnikom z licznych publikacji dotyczących terenu dystryktu Radom, strat osobowych inteligencji, eksterminacji dzieci polskich robotnic przymusowych czy działalności emigracyjnej byłych żołnierzy AK w Londynie. Tym razem podjęła się tytanicznej pracy przywrócenia imion i nazwisk ofiarom ze swojego rodzinnego terenu czyli Buska-Zdroju.

Kreishauptmannschaft Busko był jednostką administracyjną dystryktu Radom Generalnego Gubernatorstwa, utworzonym z przedwojennego powiatu stopnickiego. W lutym 1940 r. dołączono do niego część dawnego powiatu pińczowskiego. Ostatecznie Kreishauptmannschaft obejmował 33 gminy wiejskie oraz 3 miejskie (miasto Busko-Zdrój, miasto Chmielnik i miasto Pińczów) zamieszkane przez 181 725 osób. W samym Busku funkcjonowało pięć aresztów, getto oraz dwa miejsca masowych egzekucji: Las Wełecki i cmentarz żydowski.

Recenzowana publikacja jest efektem benedyktyńskiej kwerendy w rozlicznych zasobach archiwalnych. Jest to pierwsza próba zidentyfikowania wszystkich ofiar z terenu Kreishauptmannschaft Busko. Niemcy starannie zacierali ślady zbrodni, jak choćby podczas akcji o kryptonimie „1005”, kiedy to w maju 1944 roku objechali miejsca straceń, dokonali otwarcia grobów, a ciała posypali stężonym chlorem w celu ich zniszczenia. Pozbywano się również dokumentów dotyczących przeprowadzanych egzekucji czy śledztw. Spowodowało to, że zachowane archiwalia są bardzo rozproszone, a publikacje operują przede wszystkim mniej lub bardziej precyzyjnymi liczbami.

Autorka w swojej pracy wykorzystała prowadzone przez miejsca pamięci bazy dostępne online, zasoby Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Akt Nowych, bibliotek, Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża, Urzędów Stanu Cywilnego, a także pozyskiwała informacje od mieszkańców. Dzięki temu powstała spójna baza zawierająca jak najbardziej kompleksowo ustalone dane personalne ofiar, rodzaj represji czy datę i miejsce śmierci. Nie jest to leksykon biograficzny, ale bardzo przydatny dla badacza punkt wyjścia, a dla rodzin ślad o ich zamordowanych bliskich.

Recenzowana pozycja jest bardzo potrzebnym, wypełniającym historiograficzną lukę narzędziem do dalszych badań. Nie jest ona dziełem skończonym. Autorka prosi o przekazywanie wszelkich informacji o dalszych ofiarach drogą mailową. Całość publikacji można pobrać ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. Tam również będą pojawiać się kolejne uzupełnienia. Zachęcam do zapoznania się z publikacją, a także do włączenia się w dalszą identyfikację.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939–1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone