Kartezjusz otruty przez katolickiego księdza?

opublikowano: 2010-02-19 03:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Taką właśnie teorię na temat śmierci wybitnego XVII-wiecznego francuskiego filozofa wysunął Theodor Ebert, badacz z Uniwersytetu Erlangen w Niemczech.
REKLAMA

Po badaniach w archiwach Paryża i Sztokholmu Ebert doszedł do wniosku, że dotąd powszechnie przyjmowana koncepcja przyczyn śmierci filozofa – wskazująca na zapalenie płuc – musi być błędna. Zdaniem niemieckiego naukowca Kartezjusz (René Descartes), zginał za swoje poglądy, otruty arszenikiem. Zabójcą miałby być Jacques Viogué, misjonarz działający w Sztokholmie.

Theodor Ebert twierdzi, że Viogué obawiał się szkodliwego wpływu koncepcji filozoficznych Kartezjusza na szwedzką rodzinę królewską i zniweczenia szans na jej odwrót od luteranizmu. Choć myśliciel uważany za ojca nowoczesnej filozofii odebrał wychowanie katolickie, to zdaniem wielu współczesnych mu teologów, jego poglądy odpowiadały raczej linii protestanckiej. Ebert jest zdania, że Viogué otruł Kartezjusza hostią, która została uprzednio nasączona arszenikiem. W ten sposób filozof, który przyjechał do Szwecji na kilka miesięcy przed śmiercią jako nauczyciel królowej Krystyny, miał zostać powstrzymany przed zasadzeniem ziaren herezji w umyśle młodej władczyni.

Większość badaczy do pomysłu naukowca z pośledniego niemieckiego ośrodka akademickiego podchodzi z rezerwą. Materiał źródłowy wydaje się ograniczony, a tok rozumowania zawiera zauważalne luki. Niemniej jednak – nowej koncepcji nie można bez namysłu odrzucać.

Źródło: Guardian

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone