Katarzyna i Paweł Ziemniccy – „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-03-19 10:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Kopernik w wersji dla najmłodszych? Czy wielki astronom znajdzie wśród nich swoich naśladowców? Jest okazja, by się o tym przekonać.
REKLAMA

Katarzyna i Paweł Ziemniccy – „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” – recenzja i ocena

Katarzyna Ziemnicka, Paweł Ziemnicki
„Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
24,90 zł
Okładka:
twarda
Liczba stron:
96
ISBN:
978-83-7672-612-0

Autorami recenzowanej książki są Katarzyna i Paweł Ziemniccy. Oboje są dziennikarzami, Katarzyna jest m.in. opowiadań dla dzieci, a Paweł autorem licznych publikacji dotyczących technologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Zainteresowania obojga zaowocowały ciekawym (i chyba nieuchronnym w tej sytuacji) połączeniem – autorzy postanowili bowiem wziąć na warsztat historię Mikołaja Kopernika. Takich lektur w zasadzie brakuje na polskim rynku wydawniczym. Przypominamy oczywiście – i słusznie – polskich bohaterów narodowych, opowiadamy o naszych władcach, a ostatnio również o żołnierzach i działaczach walczących o niepodległość, lecz często umykają nam ludzie zasłużeni dla polskiej nauki i kultury.

Zacznę nietypowo, od dodatku do książki, któremu należy się osobny komentarz. Tym dodatkiem jest płyta DVD z filmem „Gwiazda Kopernika”, jedną z najdroższych animacji w historii polskiej kinematografii. Opowiada ona o życiu, a przede wszystkim o poszukiwaniu własnej drogi przez głównego bohatera. Drogi, która zaprowadzi go w przyszłości do wielkich odkryć. Nie jest to jednak miejsce na recenzję filmową, dlatego z najwyższą przyjemnością powracam do książki autorstwa Ziemnickich.

Książka „Droga do gwiazd” jest przede wszystkim przepięknie wydana. Dopracowane ilustracje tworzą tu odpowiedni klimat, choć sądzę, że ich walory w pierwszej kolejności docenią nieco starsi odbiorcy, zaś dla tych najmłodszych mogą się one wydać nieco zbyt abstrakcyjne.

Duża czcionka i sposób prowadzenia narracji sprawiają, że lektura sprawi przyjemność rodzicom i ich dzieciom. Walorem pracy jest również wyrazisty podział na rozdziały, z których każdy porusza inne zagadnienie. Mamy tu ustępy dotyczące dzieciństwa, lat szkolnych, studiów w Krakowie i Bolonii, oraz oczywiście dorosłego życia. Wszystko to sprawia, że opowiadaną historię można poznawać i przeżywać w kilku etapach.

REKLAMA

Zaznaczam, że publikacja ta nie jest wolna od uproszczeń, na które mogą zwrócić uwagę osoby dbające o maksymalną wierność historii. Mam jednak świadomość, że recenzowana publikacja skierowana jest do najmłodszych, dlatego w pełni świadomie przymykam oko na wszystkie te kwestie, a uproszczeń tych nie traktuję jako wadę, lecz konieczność. Nie można bowiem oczekiwać, że książka dla dzieci przedstawi dogłębnie biografię uczonego ze wszystkimi jej niejasnościami, niuansami, a nawet kontrowersjami. Niektóre z nich autorzy zdecydowali się nieco rozszerzyć w przypisach. To chyba najlepsze rozwiązanie, które posłuży rodzicom podczas rozmów z dziećmi na temat niektórych aspektów niezwykłego życia wielkiego uczonego.

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu. Zajmował się astronomią, medycyną, matematyką. Był też kanonikiem, autorem prac z zakresu ekonomii, a nawet dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Jest twórcą teorii heliocentrycznej, która zrewolucjonizowała światową naukę. To bez wątpienia postać, którą można stawiać za wzór do naśladowania.

Czy lektura książki Katarzyny i Pawła Ziemnickich stanie się początkiem wielkiej przygody? Może historia wielkiego astronoma zainspiruje młodego czytelnika i wskaże mu „drogę do gwiazd”? A może właśnie któryś z czytelników pójdzie w jego ślady i dokona niezwykłych odkryć? Zachęcam do lektury.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Katarzyny i Pawła Ziemnickich – „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Chrzanowski
Z wykształcenia historyk, z pasji politolog. Miłośnik książek i kultury francuskiej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone