Kiedyś oni walczyli o wolną Polskę, dziś ty możesz walczyć o ich pamięć

opublikowano: 2016-04-15 09:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Jest ciepłe, sobotnie popołudnie. Spacerujesz po wiślanych bulwarach, nad tobą dumnie wznosi się Zamek Wawelski. Skręcasz w Aleję Pamięci i stajesz na placu. Jesteś w II Rzeczypospolitej, twarzą w twarz z tymi, którzy chwytają za broń, gotowi umrzeć w imię wolnej Ojczyzny. Jesteś świadkiem narodzin i działalności Armii Krajowej, która staje do walki z okupantem.
REKLAMA

Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny i to ty możesz przyczynić się do jego realizacji. Inicjatorzy projektu „Wstęga Pamięci” zbierają fundusze na stronie internetowej polakpotrafi.pl, na której każdy może dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu pomnika poświęconego największej Armii Podziemnej w okupowanej Europie.

Wizualizacja pomnika.

Każdy jego szczegół jest przemyślany i niesie za sobą wartość historyczną. Jego centrum stanowić ma plac o kształtach II Rzeczypospolitej, który będzie nie tylko miejscem zadumy i oddania hołdu żołnierzom, ale także miejscem uroczystości, spotkań i odpoczynku. Plac okalać ma wzrastająca ściana – „Wstęga Pamięci” – która symbolizuje wzlot walki Armii. Wewnątrz Wstęgi umieszczona będzie grupa żołnierzy, a na jej wewnętrznych ścianach informacje o najważniejszych akcjach AK.

O to, aby pomysł ten wszedł w życie, walczą weterani ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Projekt wspiera również marka Surge Polonia, a patronuje mu Prezydent RP i Prezydent Miasta Krakowa. Zbiórka funduszy trwa do 19 kwietnia.

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Anna Szczykutowicz
Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i harcerka ZHR. Interesuje się historią lokalną, zwłaszcza świętokrzyską partyzantką. Miłośniczka pieszych wędrówek i gór.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone