Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Wydarzenia, Wczesne średniowiecze, Polska, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2020-04-02 23:00
Licencja: wolna licencja

„Kiedyś to było. O obecności wikingów w Polsce” – Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie inicjuje cykl wykładów online

O wikingach na Facebooku: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przeniosło swą aktywność do Internetu. W piątek, 3 kwietnia, o godz. 19.00 startuje nowy cykl wykładów prowadzonych online za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pierwszym gościem będzie dr hab. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego, który przybliży tematykę związaną z wikingami.

(fot. FB Muzeum Początków Państwa Polskiego)

Jak zaznaczają przedstawiciele Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, „Kiedyś to było...” to wspólne przedsięwzięcie wspomnianej instytucji kultury oraz czasopisma archeologicznego „Archeologia Żywa”. Podczas live streamów wysłuchamy relacji historyków, archeologów i innych badaczy wczesnego średniowiecza.

Transmisja będzie prowadzona na facebookowym profilu Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wszyscy widzowie mogą zadawać pytania – zarówno już teraz, jak i na żywo w komentarzach. Prowadzący postara się na nie wszystkie odpowiedzieć.

Przypomnijmy, że debiutancki odcinek cyklu poprowadzi dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zajmuje się badaniem dziejów Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół skaldów islandzkich, ich poezją oraz sagami na ich temat.

Historyk jest autorem wielu artykułów, publikowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród nich należy wymienić m.in. takie pozycje jak: „Vikings among the Slavs” (Wiedeń 2009), „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” (Kraków 2010), „Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym” (Wrocław 2011), „Knut Wielki. Król Anglii i Danii i Norwegii (ok. 995-1035)” (Kraków 2013), „Między poezją a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów” (Katowice 2016), „Norwegia. Początki państw” (Poznań 2017), „Dania. Początki Państw” (Poznań 2019). Współredaktor takich prac jak „Aspects of Royal Power in Medieval Scandinavia” (Katowice 2018); „Social Norms in Medieval Scandinavia” (Leeds-Amsterdam 2020).

Warto podkreślić, że naukowiec uczestniczy obecnie w pracach nad polskimi przekładami wybranych sag islandzkich (Heimskringla, Saga o Jomswikingach).

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na FB.

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy