„Kiedyś to było. O obecności wikingów w Polsce” – Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie inicjuje cykl wykładów online

opublikowano: 2020-04-02 22:00
wolna licencja
poleć artykuł:
O wikingach na Facebooku: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przeniosło swą aktywność do Internetu. W piątek, 3 kwietnia, o godz. 19.00 startuje nowy cykl wykładów prowadzonych online za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pierwszym gościem będzie dr hab. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego, który przybliży tematykę związaną z wikingami.
REKLAMA
(fot. FB Muzeum Początków Państwa Polskiego)

Jak zaznaczają przedstawiciele Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, „Kiedyś to było...” to wspólne przedsięwzięcie wspomnianej instytucji kultury oraz czasopisma archeologicznego „Archeologia Żywa”. Podczas live streamów wysłuchamy relacji historyków, archeologów i innych badaczy wczesnego średniowiecza.

Transmisja będzie prowadzona na facebookowym profilu Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wszyscy widzowie mogą zadawać pytania – zarówno już teraz, jak i na żywo w komentarzach. Prowadzący postara się na nie wszystkie odpowiedzieć.

Przypomnijmy, że debiutancki odcinek cyklu poprowadzi dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zajmuje się badaniem dziejów Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół skaldów islandzkich, ich poezją oraz sagami na ich temat.

Historyk jest autorem wielu artykułów, publikowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród nich należy wymienić m.in. takie pozycje jak: „Vikings among the Slavs” (Wiedeń 2009), „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” (Kraków 2010), „Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym” (Wrocław 2011), „Knut Wielki. Król Anglii i Danii i Norwegii (ok. 995-1035)” (Kraków 2013), „Między poezją a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów” (Katowice 2016), „Norwegia. Początki państw” (Poznań 2017), „Dania. Początki Państw” (Poznań 2019). Współredaktor takich prac jak „Aspects of Royal Power in Medieval Scandinavia” (Katowice 2018); „Social Norms in Medieval Scandinavia” (Leeds-Amsterdam 2020).

Warto podkreślić, że naukowiec uczestniczy obecnie w pracach nad polskimi przekładami wybranych sag islandzkich (Heimskringla, Saga o Jomswikingach).

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na FB.

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone