Kinga Czechowska – „Polska dyplomacja wobec kwestii żydowskiej w latach 1932–1939” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-04-16 12:26
wolna licencja
poleć artykuł:
„Kwestia żydowska” czyli inność i odrębność Żydów była tematem funkcjonującym w polityce od czasów nowożytnych. Różne środowiska stawiały sobie za punkt honoru zajmowanie stanowiska w przedmiocie dalszego położenia Żydów w społeczeństwie. Jak się jednak okazało, „kwestia żydowska” stała się z czasem częścią polskiej polityki zagranicznej.
REKLAMA

Kinga Czechowska – „Polska dyplomacja wobec kwestii żydowskiej w latach 1932–1939” – recenzja i ocena

Kinga Czechowska
Polska dyplomacja wobec kwestii żydowskiej w latach 1932–1939”
nasza ocena:
9/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
392
ISBN:
978-83-8229-570-2
EAN:
9788382295702

Kinga Czechowska jest historykiem pracującym w Referacie Badań Historycznych Delegatury IPN w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół historii polskich Żydów, relacji polsko-żydowskich, historii polskiej dyplomacji i polityki państwowej Międzywojnia. I to właśnie z połączenia tych tematów powstała jej praca doktorska Działania polskiej dyplomacji wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939. Teraz czytelnicy mogą zapoznać się z monografią powstałą na bazie tej pracy, a wydaną w ramach Centralnego Projektu IPN „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917–1990”.

Sprawa mniejszości, a więc również Żydów, w państwach odradzających się po Wielkiej Wojnie była już przedmiotem debat podczas konferencji pokojowej w Paryżu. Konsekwencją podniesionych problemów był tzw. mały traktat wersalski, który dawał Lidze Narodów prawo do interwencji w kwestiach mniejszościowych. Traktatem zostały objęte: Polska, Rumunia, Grecja, Czechosłowacja oraz Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Wykonywanie procedury mniejszościowej zostało jednostronnie zawieszone 13 września 1934 r. przez ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Spowodowane było to jednak działalnością Niemiec, nie zaś kwestią żydowską.

Ze względu na przeludnienie kraju polska dyplomacja od początku wspierała ambicje syjonistyczne. Doprowadziło to do sytuacji, w której różne frakcje syjonistyczne liczyły na pozyskanie wsparcia Polski w kwestii wystąpień przeciwko Wielkiej Brytanii, która sprawowała mandat nad Palestyną. Co prawda strona polska nie pokusiła się o żadne poważniejsze działania wobec tego mocarstwa, jednak konsekwentnie podnosiła problem emigracji. Bardzo mocno zaangażowano się również w problem wystąpień antyżydowskich w Trzeciej Rzeszy. Ministerium Józefa Becka starało się bardzo mocno uwypuklać skalę represji hitlerowskich na forum międzynarodowym. Nieustające wysiłki MSZ skutkowały co prawda rozgłosem z jakim spotkały się polskie postulaty, ale tonęły one w międzynarodowym pustosłowiu. Konferencja w Evian stała się tylko upewnieniem strony żydowskiej, że żaden kraj nie chce przyjąć żydowskich uchodźców.

Kinga Czechowska podjęła się próby zsyntetyzowania bardzo trudnego tematu, jakim jest stosunek Polski do „kwestii żydowskiej” w najgorętszym okresie Międzywojnia. Udało jej się oddać do rąk czytelnika bardzo jasno prowadzony wywód, oparty na bardzo obszernym materiale źródłowym. Choć temat jest bardzo trudny i – niestety – nacechowany dążeniami ideologicznymi i politycznymi nawet dzisiaj, udało jej się przedstawić działania polskiej dyplomacji bez żadnej z tych naleciałości.

Co ciekawe, autorka nie odnosi się do stanowisk premierów czy prezydenta jeśli chodzi o politykę Józefa Becka wobec Żydów. Nie podejmuje też kwestii śmierci Józefa Piłsudskiego, który przez wielu uważany był za gwaranta „normalności” życia żydowskiego w Polsce. Jest to bardzo ciekawe ujęcie omawianej kwestii i na tle całej książki zdecydowanie się broni.

Recenzowana pozycja jest frapującą monografią, które w spójny sposób kreśli wizję i działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w bardzo trudnej kwestii. Udało się autorce ująć temat takim, jakim był przed 1939 r. W czasie, kiedy dyskusja o Żydach i ich emigracji była naturalnie nieobciążona sześcioma milionów niewinnych ofiar niemieckiego nazizmu.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Kingi Czechowskiej „Polska dyplomacja wobec kwestii żydowskiej w latach 1932–1939” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone