„Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego” – wykład historyka i reżysera Dariusza Srzednickiego
Podczas spotkania omówione zostaną m.in. życiorysy Marii Bilewiczówny, Leonardy Lewandowskiej, Marii z Koplewskich Juszkiewiczowej, Eugenii Lewickiej, Aleksandry Sczerbińskiej, Janiny z Kurowskich Burhardt. W formie archiwalnych materiałów zostaną także zaprezentowane wizerunki najważniejszych bohaterów wykładu.
Dariusz Marek Srzednicki – autor około dwudziestu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego oraz problematyki zbrodni radzieckich popełnionych w Polsce; również scenarzysta i reżyser kilku przedstawień teatralnych i teatralno-plenerowych, między innymi „Nasza konstytucja”, „Tajemnice życia Ziuka i Józefa” (premiera w Warszawie, listopad 2002) oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”. Jeszcze w czasie studiów uniwersyteckich, w latach osiemdziesiątych, publikował w periodykach ogólnopolskich i prasie codziennej artykuły propagujące niepopularnego w ówczesnej historiografii Józefa Piłsudskiego i okres dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po studiach, podjął się pisania doktoratu. Od początku lat dziewięćdziesiątych w TVP, początkowo w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, a później w Bydgoszczy. W latach 1996-1998 w TVP Białystok, następnie w telewizji komercyjnej. Od 2000 roku w Warszawie. Autor wielu odczytów publicznych poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, wygłaszanych poza granicami kraju.
Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Artystycznym „Radomska 13”, na ul. Radomskiej 13/21. Wstęp wolny.
Więcej informacji o reżyserze na jego prywatnej stronie.