„Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego” – wykład historyka i reżysera Dariusza Srzednickiego

opublikowano: 2009-02-18, 12:23
wszelkie prawa zastrzeżone
We wtorek 24 lutego w warszawskim Centrum Artystycznym „Radomska 13” odbędzie się półtoragodzinne spotkanie z Dariuszem Srzednickim, który przedstawi prywatne życie Józefa Piłsudskiego ze specjalnym uwzględnieniem kobiet, które w tym życiu odegrały ważne role.
reklama
Fot. ze strony internetowej reżysera

Podczas spotkania omówione zostaną m.in. życiorysy Marii Bilewiczówny, Leonardy Lewandowskiej, Marii z Koplewskich Juszkiewiczowej, Eugenii Lewickiej, Aleksandry Sczerbińskiej, Janiny z Kurowskich Burhardt. W formie archiwalnych materiałów zostaną także zaprezentowane wizerunki najważniejszych bohaterów wykładu.

Dariusz Marek Srzednicki – autor około dwudziestu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego oraz problematyki zbrodni radzieckich popełnionych w Polsce; również scenarzysta i reżyser kilku przedstawień teatralnych i teatralno-plenerowych, między innymi „Nasza konstytucja”, „Tajemnice życia Ziuka i Józefa” (premiera w Warszawie, listopad 2002) oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”. Jeszcze w czasie studiów uniwersyteckich, w latach osiemdziesiątych, publikował w periodykach ogólnopolskich i prasie codziennej artykuły propagujące niepopularnego w ówczesnej historiografii Józefa Piłsudskiego i okres dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po studiach, podjął się pisania doktoratu. Od początku lat dziewięćdziesiątych w TVP, początkowo w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, a później w Bydgoszczy. W latach 1996-1998 w TVP Białystok, następnie w telewizji komercyjnej. Od 2000 roku w Warszawie. Autor wielu odczytów publicznych poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, wygłaszanych poza granicami kraju.

Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Artystycznym „Radomska 13”, na ul. Radomskiej 13/21. Wstęp wolny.

Więcej informacji o reżyserze na jego prywatnej stronie.

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone