Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Internet, Newsy, Historia polityczna, Historia społeczna, 1945-1989, Polska
Opublikowany: 2010-08-27 07:19
Licencja: wolna licencja

Kolekcja archiwalna „Solidarność – Narodziny Ruchu” dostępna online

Na stronach Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA udostępniono kolekcję archiwalną dokumentującą wydarzenia związane z powstaniem i funkcjonowaniem NSZZ „Solidarność” w okresie od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r. W 2003 r. kolekcja ta, wraz z drewnianymi tablicami na których zapisano 21 postulatów MKS, została umieszczona na Liście UNESCO „Pamięć Świata”.
REKLAMA

Kolekcja „Solidarność – Narodziny Ruchu” powstała z połączenia materiałów z Archiwum Opozycji Ośrodka KARTA oraz Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”. Materiały te przechowywane są w Archiwum Opozycji w Warszawie. Na stronach Biblioteki Cyfrowej znajduje się w chwili obecnej 1681 publikacji, m.in. dokumentów, ulotek i zdjęć. Kolekcja cyfrowa jest cały czas powiększana.

Zainteresowani odnajdą w niej materiały dotyczące wielu płaszczyzn powstawania i funkcjonowania „Solidarności”, począwszy od strajków sierpniowych, poprzez działalność legalnego Związku (m.in. materiały I Krajowego Zjazdu Delegatów oraz Krajowej Komisji Porozumiewawczej) aż do środowisk z nim związanych (np. Niezależnego Zrzeszenia Studentów). Kolekcja obrazuje także stosunek różnych środowisk opozycyjnych (m.in. Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela) a także Kościoła katolickiego do strajków sierpniowych, oraz relacje na linii władza-„Solidarność”.

Biblioteka Cyfrowa jest miejscem prezentowania najbardziej wartościowych zbiorów Ośrodka KARTA. Badacze historii PRL znajdą w niej kolekcję osobistą Jacka Kuronia, a w przyszłości zbiory poszerzone zostaną o materiały innych środowisk opozycyjnych (m.in. Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacji Polski Niepodległej, Pomarańczowej Alternatywy, Ruchu „Wolność i Pokój”, Federacji Młodzieży Walczącej).

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy