Komputery pomogą poskładać zniszczone teczki

opublikowano: 2008-01-29 19:34
wolna licencja
poleć artykuł:
Historycy i informatycy niemieccy podjęli wspólną próbę odtworzenia zniszczonych po 1990 r. akt dotyczących działania Stasi.
REKLAMA

W obliczu coraz większego zainteresowania społeczeństwa niemieckiego „teczkami”, Urząd do spraw Akt Stasi postanowił przy pomocy najnowszych technik komputerowych odzyskać stracone dokumenty. W listopadzie 1990 r., po rozwiązaniu Stasi większość akt (około 45 milionów stron) została (często ręcznie) zniszczona przez agentów i pracowników służb. W 1992 r. archiwa zostały ponownie otwarte, jednak od tamtego czasu nie udało się w pełni uporządkować ich zasobów. Po trwających cztery lata pracach niemieckim informatykom udało się stworzyć program komputerowy, który pomoże archiwistom. Fragmenty dokumentów będą skanowane, a następnie analizowane, łączone i odzyskiwane. Prace „porządkowe” w archiwach mają potrwać około 5 lat i kosztować 20 mln euro.

Stasi (Staatssicherheitsdienst) to powstała w 1950 r. w Niemieckiej Republice Demokratycznej policja polityczna (odpowiednik polskiej Służby Bezpieczeństwa), która zajmowała się inwigilacją i represjami wobec opozycji oraz zwykłej ludności. Organizacja, działająca w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, składała się z wywiadu wewnętrznego i zagranicznego. Działanie wywiadu zewnętrznego skupione było gównie na Republice Federalnej Niemiec, a oprócz niej na innych krajach zachodnich. Struktury wewnętrzne były podobne do polskich – rozbudowana sieć agentów i informatorów, których werbowano spośród ludności cywilnej na terenie całego kraju. Działalność Stasi była ściśle podporządkowana Niemieckiej Partii Jedności Narodowej. Organizacja została rozwiązana w 1990 r. w wyniku przemian społeczno-politycznych w Niemczech.

Źródło: Historia i Media.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone