Konferencja historyków wojskowości

opublikowano: 2006-06-23 21:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Wszystko zaczęło się trzy lata temu w Białymstoku. To właśnie tam, podczas konferencji studentów historii, padł nietypowy pomysł: „Zorganizujmy oddzielną konferencję poświęconą tylko historii wojskowości!”. W armii od słowa do czynu jest nie daleko, więc już rok później, w Gdańsku, AD 2004 odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków Wojskowości.
REKLAMA

Inicjatywa rozwinęła skrzydła. W tym roku spotkanie odbędzie się w dniach od 17 do 19 listopada. Organizuje je Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Joachima Lelewela Akademii Pedagogicznej w Krakowie, wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Honorowym patronatem objął konferencję Jego Magnificencja prof. dr hab. Henryk Żaliński – rektor Akademii Pedagogicznej. Organizatorzy pracują nad pozyskaniem patronatu Ministerstwa Obrony Narodowej i Szefa Sztabu. „Histmag” jest patronem medialnym przedsięwzięcia. Aby przybliżyć wam tę ciekawą inicjatywę, przeprowadziliśmy rozmowę z Rafałem Woźniakiem – jednym ze współorganizatorów spotkania:

Piotr Hamarnik – Tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków Wojskowości po raz pierwszy jest organizowana nie tylko przez miejscowe Koło Historyków, ale również przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jak na przebieg obrad wpłynie ten ciekawy precedens?

Rafał Woźniak – Pomoc, jaką udziela nam muzeum, umożliwi swoiste przejście od teorii do praktyki. Uczestnicy obrad będą mogli, oprócz wysłuchania tradycyjnych referatów, „dotknąć” historii bezpośrednio. Dla przykładu – sekcja zajmująca się lotnictwem będzie spotykać się w jednym z hangarów – co niewątpliwie wpłynie na panujący tam klimat.

Jakie doświadczenia w organizowaniu tego typu przedsięwzięć mają studenci zrzeszeni w SKNH Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie?

Nie jesteśmy w tej kwestii żółtodziobami. Aktywnie uczestniczmy we wszystkich większych konferencjach naukowych. Ponadto w 2000 roku samodzielnie organizowaliśmy konferencję pod tytułem „Kobiety w historii”, a w 2004 pomagaliśmy w organizacji studenckiej części XVII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Ilu referentów możemy się spodziewać w listopadzie?

Szacujemy, że będzie to około stu osób. Tematyka referatów będzie bardzo różna chronologicznie, a doświadczenia poprzednich edycji cyklu pokazują, że poziom prac jest bardzo wysoki. Myślę więc, że żaden student zainteresowany wojskowością nie będzie się nudził.

Jakie pozaprogramowe atrakcje szykowane są dla uczestników konferencji?

Nie samą nauką żyje student, dlatego nie zapomnieliśmy o dodatkowych rozrywkach. Na pewno będziemy oprowadzać naszych gości po fortyfikacjach Krakowa i okolic. Muzeum Lotnictwa Polskiego umożliwi nam zwiedzanie całej jego ekspozycji, również tej części zbiorów, które nie są pokazywane na co dzień. Reszta niech pozostanie niespodzianką.

Dżentelmeni z reguły o finansach nie rozmawiają, ale dla dobra sprawy – zapytam. Ile będzie wynosić opłata konferencyjna?

Staraliśmy się obniżyć koszta do minimum, ponieważ zbyt duża opłata konferencyjna mogłaby zniechęcać do przyjazdu. Na dzień dzisiejszy kwota ta wynosi 50 złotych. Wliczone są w to między innymi noclegi.

Czy planowana jest jakakolwiek forma publikacji referatów konferencyjnych?

W tej chwili nie mogę powiedzieć nic pewnego. Będziemy się o taką publikację starać.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko podziękować za rozmowę i życzyć powodzenia.

Ja również dziękuję i zapraszam wszystkich zainteresowanych w listopadzie do Krakowa.

Przydatne linki:

http://www.ap.krakow.pl/historycy

http://dhost.info/davout

http://www.muzeumlotnictwa.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Hamarnik
Studiuje w Instytucie Historii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie (V rok). Ukończył również Studium Dziennikarskie na tej samej uczelni. Aktywnie działa w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów swojej Alma Mater, w którym odpowiada za Biuro Prasowe i miesięcznik Nowy Legion. Dawniej związany z magazynem „Histmag.org”, odpowiadał w nim za promocję. Obecnie pracuje w dziale miejskim Gazety Wyborczej Kraków.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone