Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Wywiady, Naukowcy, Doktoranci, Studenci, Ujęcia przekrojowe, Polska
Opublikowany: 2020-04-07 15:46
Licencja: wolna licencja

Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny Roku – jak wygląda od strony uczestnika?

Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN ogłaszają XIII edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku. O tym, dlaczego w konkursie warto wziąć udział i jak to jest zostać w nim nagrodzonym rozmawialiśmy z dr. Kamilem Dworaczkiem, jednym z laureatów.

Paweł Czechowski: Jest Pan jedną z osób nagrodzonych w Konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009. Pańska praca zdobyła wówczas II lokatę w kategorii prac magisterskich. Jakie są Pana wspomnienia związane z udziałem w konkursie i momentem, w którym dowiedział się Pan o decyzji komisji?

Dr Kamil Dworaczek (ur. 1985) - historyk, pracownik naukowy w Oddziale IPN we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii opozycji w PRL. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek. W 2009 r. laureat Nagrody im. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku (II miejsce w kategorii prac magisterskich), w 2015 r. laureat I nagrody w konkursie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na najlepszą pracę doktorską dotyczącą historii i idei „Solidarności” oraz opozycji wobec komunizmu i dyktatury (fot. IPN).

Kamil Dworaczek: Oczywiście są to bardzo miłe wspomnienia związane z pierwszymi sukcesami na polu naukowym. Mówiąc może mało skromnie, spodziewałem się jakiegoś wyróżnienia, bo napisałem niezłą pracę magisterską, ale informacja o uzyskaniu drugiej lokaty bardzo mnie ucieszyła i byłem usatysfakcjonowany.

P.Cz.: Jakiej tematyki dotyczyła Pańska praca?

K.D.: Praca dotyczyła Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. Była to studencka organizacja opozycyjna, która powstała w kilku ośrodkach akademickich pod koniec lat 70. Pierwszy SKS powstał w Krakowie w maju 1977 r. na fali protestów związanych ze śmiercią Stanisława Pyjasa, studenta UJ i współpracownika Komitetu Obrony Robotników. Następne SKS-y zaczęły powstawać jesienią i zimą 1977 r. (wrocławski został założony w grudniu), ostatni – szczeciński – powstał w maju 1978 r.

P.Cz.: Dlaczego zdecydował się Pan wówczas na udział w konkursie?

K.D.: Aby odpowiedzieć na to pytanie muszę cofnąć się pamięcią o kilka kolejnych lat, do momentu wyboru tematu pracy magisterskiej. Już wówczas wiedziałem, że po studiach magisterskich będę chciał rozpocząć studia doktoranckie, a później pracować naukowo. Oczywiście, nie miałem pojęcia, czy mi się to uda, ale wiedziałem, że bez dobrej, a nawet bardzo dobrej i ambitnej pracy magisterskiej, osiągnięcie celu będzie bardzo trudne. Konkurs dawał dodatkową szansę – liczyłem na to, że w ten sposób moja praca zostanie dostrzeżona, a tym samym zostanę dostrzeżony i ja sam. To z kolei zwiększy prawdopodobieństwo na uzyskanie zatrudnienia w instytucji badawczej. Co więcej, wiadomym było, że jedną z nagród jest publikacja pracy w formie książkowej przez IPN. Ta perspektywa była również bardzo kusząca dla młodego magistranta.

P.Cz.: Co Pan zyskał jako autor jednej z nagrodzonych prac?

K.D.: II miejsce umożliwiało uzyskanie jednego z celów, czyli opublikowanie całej pracy w wydawnictwie IPN. Nie musiałem się już martwić gdzie i jak opublikować moją pracę. Było to dość istotne, tym bardziej, że słyszałem o perypetiach innych koleżanek i kolegów chcących opublikować swoje prace magisterskie lub doktorskie. Co więcej, pamiętam, że otrzymałem także honorarium w wysokości bardzo satysfakcjonującej absolwenta studiów historycznych.

P.Cz.: Czy ma Pan jakieś porady dla osób chcących wziąć udział w konkursie?

K.D.: Tak naprawdę, to przede wszystkim trzeba ambitnie i solidnie podejść do pracy magisterskiej czy to doktorskiej. Jeśli od początku miało się takie podejście, a praca ta była traktowana jako klucz do dalszej kariery naukowej, to nie należy się wahać, bo konkurs może w tym tylko pomóc. Ale to chyba oczywiste.

***

Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk ogłaszają XIII edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Wszyscy chętni do uczestnictwa autorzy powinni nadesłać prace do 6 listopada 2020 r. Więcej informacji o konkursie można znaleźć pod tym linkiem!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy