„Konopacka. Walka o złoto” to filmowa opowieść o pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej

opublikowano: 2023-12-07 20:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Halina Konopacka (1900-1989) była pierwszą polską złotą medalistką olimpijską, lekkoatletką „all-around” i rekordzistką świata. Poza sportem jej olbrzymią pasją było malarstwo, ale pisała też wiersza, a podczas II wojny światowej wzięła udział w akcji ratowania złota Banku Polskiego. Jej historię opowiedziano w filmie „Konopacka. Walka o złoto”. Premiera telewizyjna odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia, o godz. 20:20 na antenie TVP 1.
REKLAMA
(fot. screen ze zwiastuna filmu)

Halina Konopacka: Kim była?

„Konopacka. Walka o złoto” to film biograficzny przybliżający losy Haliny Konopackiej, sportsmenki, która harmonijnie łączyła w życiu kilka pasji. Nazywano ją „Czerbieta”, ponieważ stałym elementem jej stroju był czerwony beret.

Urodziła się w rodzinie, w której sport zajmował ważne miejsce, bowiem zarówno jej ojciec, siostra Czesława, jak i brat Tadeusz grali w tenisa. Ona z kolei początkowo wolała narciarstwo. Jednakże podczas studiów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego dołączyła do sekcji lekkoatletycznej AZS Warszawa. Reprezentując AZS zarówno rzucała dyskiem, oszczepem, jak i trenowała pchnięcie kulą, skok wzwyż czy skok w dal. To jednak nie wszystko, ponieważ grała również w piłkę ręczną i świetnie jeździła konno. Na kartach sportowej historii Polski zapisała się 31 lipca 1928 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski.

Poza sportem uwielbiała poezję. Sama chętnie pisała, a jej teksty publikowane były w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”. Co więcej, wydała nawet tomik wierszy zatytułowany „Któregoś dnia”, który ukazał się w 1929 roku, a w latach trzydziestych została redaktorką naczelną pisma sportowego „Start”.

W czasie II wojny światowej uczestniczyła w akcji ewakuacji złota Banku Polskiego, którą organizował jej mąż Ignacy Matuszewski. Prowadziła wówczas ciężarówkę, na pokładzie której wywiozła wspomniany kruszec przez Rumunię aż nad Morze Czarne, a stamtąd do Francji. W 1941 roku opuściła Francję i wraz z mężem wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Mieszkała tam aż do śmierci w 1989 roku. Niemal rok później jej prochy przewiezione zostały do Polski i pochowane na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

REKLAMA

Film „Konopacka. Walka o złoto”

57-minutowa produkcja powstała w 2023 roku według scenariusza Macieja Dancewicza reżyseruje Marek Bukowski. W postać Haliny Konopackiej wciela się Pola Błasik, a jej męża - Ignacego Matuszewskiego zagra Piotr Głowacki. W obsadzie zobaczymy m.in. takich aktorów jak: Aldona Struzik, Filip Gurłacz, Gabriela Chojecka, Justyna Zielska, Mariusz Witkowski, Marta Piętka, Przemysław Redkowski i Wojciech Machnicki.

- Przedwojenna, elegancka Warszawa, olimpijska arena w Amsterdamie oraz bezdroża wschodniej Polski. Je we wrześniu 1939 roku przebyła Konopacka będąc jednym z kierowców konwoju ewakuującego rezerwy Banku Polskiego, prowadzonego przez jej męża pułkownika Ignacego Matuszewskiego. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: dramatyczną ewakuację rezerw Banku Polskiego uzupełniają retrospekcje, w których przybliżone zostaną najważniejsze zdarzenia w życiu głównej bohaterki – głosi zapowiedź opublikowana przez Telewizję Polską.

Za zdjęcia odpowiada Artur Zdral i Krzysztof Mieszkowski, a producentem jest  Telewizja Polska S.A. i Radosław Niziołek, z kolei producent realizujący to Studio BESTA, Jacek Stanclik, Piotr Mikołajczak. Film kręcono m.in. m.in. w Prudniku. Tamtejsze I Liceum Ogólnokształcące odegrało rolę Amsterdamu, a sceny rozgrywające się w okolicy banku w Brześciu nad Bugiem kręcono na tle Zespołu Szkół Medycznych. Z kolei Stadion Olimpijski w Amsterdamie imitował Stadion przy ulicy Włoskiej.

Zobaczcie zwiastun!

Film „Konopacka. Walka o złoto” dostępny jest w serwisie TVP VOD, a w niedzielę 10 grudnia będzie go można obejrzeć o godz. 20.20 na antenie TVP1. 

Należy dodać, że film jest częścią realizowanego cyklu opowiadającego o wybitnych przedwojennych, polskich sportowcach, który rozpoczął film „Marusarz- Tatrzański orzeł”.

Źródła:

www.vod.tvp.pl,

www.studiobesta.pl,

www.filmweb.pl,

www.olimpijski.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone