Koronawirus wymusił zamknięcie instytucji kultury, a kulturalne życie przeniosło się do Sieci [Poradnik]

opublikowano: 2020-03-14 12:51
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzea, teatry i archiwa zamknięte, ale kulturalne życie przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości. Wiele instytucji dwoi się i troi, aby zapewnić dostęp do wartościowych treści i przygotować atrakcje na najbliższe dni.
REKLAMA

Zobacz także:

W związku z niebezpieczeństwem zarażenia się groźnym wirusem COVID-19 w ubiegłym tygodniu zawieszono działalność instytucji kultury w całym kraju. Zamknięto szkoły, urzędy, restauracje i puby oraz ograniczono funkcjonowanie galerii handlowych. Nie oznacza to, że marzec będzie najnudniejszym miesiącem w 2020 roku. Wirtualna oferta kulturalna jest olbrzymia!

Kwerendy on-line

Co robić w wolnym czasie? To dokonały czas na prowadzenie wirtualnych kwerend i zgłębiania tajników historii. Zamiast wycieczki do jednego z archiwów położonych na terenie Polski, można zwiedzić je wszystkie i to bez wychodzenia z domu. A wszystko dzięki stronie internetowej SzukajWArchiwach.

Odrobina sztuki

Teatry, opery, filharmonie oraz wszystkie pozostałe instytucje kultury zostały zamknięte do odwołania. Jednakże dzięki cyfrowym kopiom możemy bez problemu urządzić sobie w domu wieczór teatralny. Olbrzymi zasób dzieł w wolnym dostępnie znajdziemy na stronie Ninateki. Zamieszczono tam najpopularniejsze polskie produkcje.

Dodatkowo, w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona dostępne są 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Klasyka na małym ekranie

Nie zapomniano także o młodzieży, która czas związany z zawieszeniem zajęć dydaktycznych w szkołach powinna poświęcić m.in. na czytanie lektur i pogłębianie wiedzy. Z myślą o młodych członkach społeczeństwa TVP Kultura przygotowała ekranizacje lektur. Codziennie w godz.13-17 będą emitowane różnego typu seriale oraz adaptacje szkolnych lektur, a filmy te nie będą przerywane reklamami. Dodatkowo, na kanale TVP ABC w godz. 8.00 – 13.00 będzie można obejrzeć takie programy jak np.: „Alchemik”, traktujący o zjawiskach fizycznych i chemicznych czy program „Zaczarowany świat”, wyjaśniający zawiłości świata sztuki.

Muzyka łagodzi obyczaje

Wiedeńska Opera Państwowa pozostaje oczywiście zamknięta, ale codziennie na jej internetowej stronie będzie można zobaczyć transmisję prezentującą wybrane spektakle. Szczegółowe informacje i program można znaleźć TU !

Czas umili nam także The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Podczas gdy instytucja będzie zamknięta w związku z koronawirusem, na jej internetowej stronie opublikowana zostanie bezpłatna seria operowych prezentacji „Nightly Met Opera Streams”. Cykl zainauguruje „Carmen”. Transmisje będą rozpoczynały się o godz. 19.30 i będą dostępne przez następne 20 godzin. Dokładny program prezentacji można znaleźć TU !

Z kolei Filharmonia Narodowa w Warszawie prowadzi kanał na YouTube, dzięki któremu można wziąć udział w koncertach w wykonaniu jej orkiestry i chóru z towarzyszeniem wybitnych artystów gościnnych - link do kanału FN na YouTube.

REKLAMA

Muzea dostępne wirtualnie

Wiele placówek muzealnych zdecydowało się na wprowadzenie pewnych modyfikacji. Pomimo zamknięcia, możliwe będzie podziwianie zbiorów on-line. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi poinformowało o takiej opcji już w czwartek, 12 marca. O programie pisaliśmy już na łamach Histmaga – TU !

Podobne działania podejmie m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Od poniedziałku, 16 marca, uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line, a rodzice z dziećmi znajdą propozycje na wartościowe spędzenie czasu podczas pobytu w domach.

Jak czytamy na stronie muzeum: - Od poniedziałku 16 marca na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego emitowane będą dwa bloki tematyczne – poranny: skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych. W tej wyjątkowej sytuacji proponujemy alternatywę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będziemy kontynuować naszą misję edukacyjną w sposób bezpieczny i możliwy – za pośrednictwem internetu oraz naszych mediów społecznościowych. Wiemy, że najbliższy czas będzie wymagający dla wszystkich, dlatego chcemy dostarczyć dzieciom i dorosłym, narzędzi, by spożytkować go w sposób wartościowy. Nasza oferta może być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a także możliwością pogłębienia swoich zainteresowań – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach zajęć edukacyjnych proponujemy: lekcje o Powstaniu Warszawskim, warsztaty plastyczne, Q&A o Powstaniu oraz opowieść o historii Warszawy w zderzeniu z epidemiami, które dotykały stolicę na przestrzeni stuleci. W bloku treści kulturalnych znajdą się m.in. historie tajnych agentów Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady o architekturze, spotkania z cyklu Warszawa Dwóch Powstań, opowieści o archiwalnych fotografiach, wykłady o Warszawie Leopolda Tyrmanda.

A inne słynne muzea?

Warto zajrzeć także do najsłynniejszych muzeów w całym świecie. Wiele międzynarodowych instytucji muzealnych udostępnia swe zbiory w kolekcji Google Arts & Culture. Wirtualny spacer możliwy jest po:

Msze święte online

Z uwagi na ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego stan zagrożenia epidemicznego i w związku z dyspensą rekomendowaną biskupom poszczególnych diecezji przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski, w niedziele zaleca się pozostanie w domu. Zamiast udziału we mszy świętej, można zobaczyć jej internetową transmisję np. TU.

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone