Opublikowano
2019-08-13 14:34
Licencja
Wolna licencja

„Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś” w Święto Wojska Polskiego w Warszawie

Co jadali żołnierze polscy w czasach zaborów, II wojny światowej i na misjach pokojowych? Skąd wzięła się wojskowa grochówka? Jakie konserwy królowały dawniej w „żelaznych racjach”? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć 15 sierpnia w czasie pikniku „Kotły i menażki”, organizowanego przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Piknik „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś” odbędzie się w Warszawie w dniu Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) pomiędzy 10:00 a 16:00 na terenie Muzeum Wojska Polskiego (dziedziniec wewnętrzny gmachu muzeum). Tematycznie będzie on poświęcony w całości historii i współczesności żywienia w Wojsku Polskim. Wśród atrakcji m.in. wystawa eksponatów ze zbiorów MWP, ekspozycja fotograficzna oraz spotkanie z członkiem reprezentacji kucharzy Wojska Polskiego, st. szer. Piotrem Marcińczykiem. Tradycyjnie, uczestnicy pikniku będą mogli również skosztować wojskowej grochówki. Dodatkowo, w dniu Święta WP wstęp do Muzeum Wojska Polskiego będzie bezpłatny.

Wydarzenie związane jest z premierą wydanej przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. Mariana Porwita publikacji popularnonaukowej pt. „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś”. Autorzy zamieszczonych w niej szkiców przedstawili kulisy żywienia wojskowego m.in. w średniowieczu i nowożytności, w czasach napoleońskich oraz podczas powstania styczniowego, w międzywojniu, na różnych frontach II wojny światowej a także w okresie PRL i współcześnie. Bogato ilustrowana książka jest prawdopodobnie pierwszą tego typu publikacją przedstawiającą tak szerokie, a zarazem popularnonaukowe ujęcie tego zagadnienia.

Zaprezentujemy Państwu naszą nową książkę pt. „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś”, a w niej odpowiedzi na wiele pytań, między innymi: Jak brzmiał przepis na grochówkę z 1682 r.? Jaką kawę lubił król Jan III Sobieski? Co Napoleon sądził o polskich kiszonych ogórkach? – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Wspomnianą publikację będzie można wygrać w konkursie organizowanym w czasie pikniku oraz na profilach WCEO w mediach społecznościowych. W tym drugim przypadku nagrodzeni zostaną autorzy najciekawszego przepisu kojarzącego się z wojskiem.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz książki „Kotły i menażki” znaleźć można na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz profilu tej instytucji na Facebooku.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: program, trasa, utrudnienia

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice okazały się miejscem organizacji obchodów Święta Wojska Polskiego. Decyzja ma związek z ogłoszeniem 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak będą wyglądać: program, trasa, utrudnienia związane z tym wydarzeniem?Czytaj dalej...
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org