„Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś” w Święto Wojska Polskiego w Warszawie

Co jadali żołnierze polscy w czasach zaborów, II wojny światowej i na misjach pokojowych? Skąd wzięła się wojskowa grochówka? Jakie konserwy królowały dawniej w „żelaznych racjach”? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć 15 sierpnia w czasie pikniku „Kotły i menażki”, organizowanego przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Piknik „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś” odbędzie się w Warszawie w dniu Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) pomiędzy 10:00 a 16:00 na terenie Muzeum Wojska Polskiego (dziedziniec wewnętrzny gmachu muzeum). Tematycznie będzie on poświęcony w całości historii i współczesności żywienia w Wojsku Polskim. Wśród atrakcji m.in. wystawa eksponatów ze zbiorów MWP, ekspozycja fotograficzna oraz spotkanie z członkiem reprezentacji kucharzy Wojska Polskiego, st. szer. Piotrem Marcińczykiem. Tradycyjnie, uczestnicy pikniku będą mogli również skosztować wojskowej grochówki. Dodatkowo, w dniu Święta WP wstęp do Muzeum Wojska Polskiego będzie bezpłatny.

Wydarzenie związane jest z premierą wydanej przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. Mariana Porwita publikacji popularnonaukowej pt. „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś”. Autorzy zamieszczonych w niej szkiców przedstawili kulisy żywienia wojskowego m.in. w średniowieczu i nowożytności, w czasach napoleońskich oraz podczas powstania styczniowego, w międzywojniu, na różnych frontach II wojny światowej a także w okresie PRL i współcześnie. Bogato ilustrowana książka jest prawdopodobnie pierwszą tego typu publikacją przedstawiającą tak szerokie, a zarazem popularnonaukowe ujęcie tego zagadnienia.

Zaprezentujemy Państwu naszą nową książkę pt. „Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś”, a w niej odpowiedzi na wiele pytań, między innymi: Jak brzmiał przepis na grochówkę z 1682 r.? Jaką kawę lubił król Jan III Sobieski? Co Napoleon sądził o polskich kiszonych ogórkach? – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Wspomnianą publikację będzie można wygrać w konkursie organizowanym w czasie pikniku oraz na profilach WCEO w mediach społecznościowych. W tym drugim przypadku nagrodzeni zostaną autorzy najciekawszego przepisu kojarzącego się z wojskiem.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz książki „Kotły i menażki” znaleźć można na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz profilu tej instytucji na Facebooku.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy