Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Historia wojskowości, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Ujęcia przekrojowe, Polska, Katowice, Śląsk
Pierwsza publikacja: 16 maja 2019, aktualizacja: 14 sierpnia 2019
Licencja:wolna licencja

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: program, trasa, utrudnienia

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice okazały się miejscem organizacji obchodów Święta Wojska Polskiego. Decyzja ma związek z ogłoszeniem 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak będą wyglądać: program, trasa, utrudnienia związane z tym wydarzeniem?

Zobacz też:

15 sierpnia jest tradycyjnie obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. W ten sposób upamiętnia się polskie zwycięstwo w bitwie warszawskiej z 1920 r. – przyzwyczailiśmy się zresztą. że wszelkie celebracje odbywają się w stolicy.

W tym roku jednak główne obchody odbędą się w Katowicach, co ma związek z uczczeniem powstań śląskich. Decyzja o takim rozwiązaniu zapadła w połowie maja:

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: program

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego i 60 statków powietrznych. Wydarzenie to będzie okazją do zobaczenia przedstawicieli oddziałów pancernych i specjalnych, spadochroniarzy, marynarzy oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoich reprezentantów będą miały także uczelnie wojskowe: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych i Lotnicza Akademia Wojskowa. Zaprezentują się także różne formacje proobronne oraz klasy mundurowe. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału również śląskich górników, jako osoby wykazujące się na co dzień odwagą i kształtujące oblicze Śląska i całej Polski.

W przemarszu wezmą udział także zagraniczni reprezentanci z wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce, tj. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: trasa

Katowicka defilada rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 14:00 na ul. Bagiennej, przejdzie al. Walentego Roździeńskiego (od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka) i dalej aleją W. Korfantego, a następnie zakończy się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

fot. Umkatowice, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: utrudnienia

Utrudnień należy spodziewać się już od godz. 19:00 14 sierpnia (środa).

Ze względu na organizację defilady ze zwykłego ruchu zostaną wyłączone:

  • al. Korfantego – zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Telewizyjną do skrzyżowania z ul. Moniuszki, na całym odcinku, łącznie ze wszystkimi skrzyżowaniami poprzecznymi z ulicami: Karłowicza, Gnieźnieńską, Konduktorską, Kozioła, Słoneczną, z rejonem pętli Słonecznej, ulicami: Katowicką, Olimpijską, Morcinka, Chorzowską.
  • rondo gen. Jerzego Ziętka –w tym miejscu nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu.
  • ul. Chorzowska – zostanie zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Sokolską do ronda gen. Jerzego Ziętka.
  • ul. Roździeńskiego – zostanie wyłączona na odcinku: rondo gen. Jerzego Ziętka – Droga Krajowa 86.
  • ul. Bagienna – zostanie zamknięta na odcinku od centrum Katowic do rejonu wiaduktu przy ul. Lwowskiej, na całym odcinku łącznie z wszystkimi skrzyżowaniami poprzecznymi z ulicami: Murckowską (zjazdy i wyjazdy na węźle drogowym), Bohaterów Monte Cassino (zjazdy i wyjazdy), Braci Stawowych, 1 Maja, Krakowską.
  • tunel pod rondem gen. Jerzego Ziętka także będzie niedostępny całkowicie dla kierowców.

Utrudnień należy się spodziewać przynajmniej do godz. 18:00 15 sierpnia. Ze względu na organizację wydarzenia, zmianie ulegnie także kursowanie komunikacji miejskiej. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Zobacz też:

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy