Krzysztof Bochus – „Szkarłatna Głębia” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-08-15 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Trzymający w napięciu kryminał osadzony w Prusach Wschodnich lat trzydziestych. A w tle niewyjaśnione morderstwa...
REKLAMA

Krzysztof Bochus – „Szkarłatna Głębia” – recenzja i ocena

Krzysztof Bochus
„Szkarłatna Głębia”
nasza ocena:
10/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Muza
Rok wydania:
2018
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
416
ISBN:
9788328709591

„Szkarłatna Głębia” to trzeci i ostatni tom serii Krzysztofa Bochusa z radcą kryminalnym Christianem Abellem w roli głównej. Akcja dzieje się tym razem w Prusach Wschodnich na Mierzei Wiślanej. Odwiedzimy także niemiecki Elbing (Elbląg) i katedrę we Fromborku. Podobnie jak poprzednich tomach i tym razem napotkamy tajemnice przeszłości. Powieść z pogranicza kryminału noir, religii i zagadek historii zabierze nas w świat tajemniczych mennonitów, jednego z nurtów anabaptyzmu.

Krzysztof Bochus jest z zawodu dziennikarzem i wykładowcą akademickim na wyższej uczelni dziennikarskiej. Jest też autorem wielu publikacji prasowych i współautorem kilku wydawnictw książkowych o charakterze historycznym. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. W marcu 2017 roku ukazała się jego debiutancka powieść kryminalna „Czarny manuskrypt” rozgrywająca się w niemieckim Marienwerder (Kwidzynie). Jego drugi tom – „Martwy błękit” – przenosi akcję na do Wolnego Miasta Gdańska i Sopotu.

Mroźna zima 1934 roku. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione zwłoki Wima Oxelrode, znanego starszego gminy mennonickiej na Mierzej Wiślanej. Zwłoki zostały okrutnie okaleczone. Wkrótce w podobny makabryczny sposób zostaje zamordowany kolejny członek gminy. Mennonicy żyjący na uboczu społeczności w skutych mrozem wioskach przestrzegają surowych zasad, które wyłożył reformator religijny Menno Simmons z Fryzji (1496–1561) w piśmie Fondamentboek w 1539 roku. Nie piastują wyższych urzędów, nie noszą i nie używają broni, utrzymują zakaz przysięgania na cokolwiek. Wierzą, że człowiek został oddzielony od Boga przez grzech, a jego zbawienie możliwe jest tylko dzięki niezasłużonej łasce Boga. Tym dziwniejsze wydają się krwawe, makabryczne zbrodnie w tym świętobliwym społeczeństwie.

Gdański radca kryminalny Christian Abell z nieodłącznym wachmistrzem Kukulą mają trudny orzech do zgryzienia. Muszą przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i znaleźć mordercę. Śledztwo prowadzi do podejrzanego utonięcia żony Wima Oxelrode sprzed wielu lat oraz do przemytników bursztynu. Działając na terytorium Rzeszy Abell musi szczególnie uważać, bowiem rosnący w siłę naziści chętnie pozbyli by się niepokornego śledczego.

REKLAMA

Podobnie jak dwa poprzednie tomy, „Szkarłatna Głębia” to świetny przedwojenny kryminał noir, z dużą dawką historii i religioznawstwa. Krzysztof Bochus perfekcyjnie, z dbałością o szczegóły oddał klimat fascynujących lat 30. na niemieckiej Mierzei Wiślanej. Odtworzył dawne nazwy topograficzne, uliczki, gmachy i restauracje Sopotu, Gdańska, Kwidzyna, Krynicy Morskiej i Elbląga, półświatek handlarzy bursztynem czy nawet przedwojenne specjały kuchenne i trunki, jak narodowy trunek gdański – Stobbes Machandel. Nad wszystkim góruje duch budzącego się nazizmu i nadciągającej wojennej apokalipsy.

Dużą uwagę autor poświęca mennonitom. W wyniku prześladowań część wspólnoty mennonickiej opuściła Holandię w 1555 i szukała przyjaznego miejsca do osiedlenia się w całej Europie. W Polsce mennonici osiedlali się, między innymi, na Żuławach w Dolinie Dolnej Wisły, tworząc ciekawą kulturę materialną, zadbane wioski, schludne i czyste chałupy, a może przede wszystkim liczne cmentarze o fantazyjnych nagrobkach. Tam też ma miejsce większa część śledztwa Abella.

Profesjonalnie wydana „Szkarłatna Głębia” jest jednym z lepszych polskich kryminałów 2018 roku. Gorzki, wciągający, trzymający rozwiązanie aż po ostatnie strony – stanowi nową jakość na rynku kryminałów retro. Niestety jest to ostatnia część losów radcy kryminalnego Christiana Abella. Jednak mazursko-pomorska trylogia wpisała się na stałe w krajobraz najlepszych kryminałów historycznych.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Krzysztofa Bochusa „Szkarłatna Głębia”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzański
Absolwent Katedry Historii Nowożytnej Powszechnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego. Propagator architektury gotyckiej. Zainteresowania historyczne: historia życia codziennego i gospodarcza, legiony rzymskie, marynistyka, herezje. Prywatnie fan eksploracji miejskiej. Marzy o wielkim domu by pomieścić stosy książek.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone