Krzysztof Goluch – „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” (tom I i II) – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-05-23 08:33
wolna licencja
poleć artykuł:
Zakończenie I wojny światowej przyniosło wielkie zmiany na kontynencie europejskim. Odradzająca się Rzeczpospolita Polska wciąż musi walczyć o swoje granice, w czym ważną rolę odgrywają służby specjalne. Młody Wiktor Adamczewski zostaje zwerbowany do wywiadu i wyrusza w swoją pierwszą misję.
REKLAMA

Krzysztof Goluch – „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” (tom I i II) – recenzja i ocena

Krzysztof Goluch
„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Operacja berlińska”
nasza ocena:
7/10
cena:
39,99 zł
Wydawca:
Novae Res
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
392
Format:
130x210 [mm], skrzydełka
ISBN:
978-83-8219-646-7
EAN:
9788382196467
Krzysztof Goluch
„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom II. Napad”
cena:
39,99 zł
Wydawca:
Novae Res
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
382
Format:
130x210 [mm], skrzydełka
ISBN:
9978-83-8219-653-5
EAN:
9788382196535

„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Operacja berlińska” oraz „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom II. Napad” autorstwa Krzysztofa Golucha to początek serii, której akcja dzieje się w niezwykle burzliwym dla Polski czasie, po zakończeniu I wojny światowej, kiedy kształtowały się jeszcze granice kraju. Na tle wydarzeń historycznych przedstawione zostały losy fikcyjnego młodego agenta polskiego wywiadu, Wiktora Adamczewskiego.

I tom rozpoczyna się w momencie, gdy trwa powstanie wielkopolskie, a kraj mierzy się z zagrożeniami ze strony Niemiec oraz opanowanej przez bolszewików Rosji. W tym niespokojnym okresie główny bohater zostaje zwerbowany do tajnych służb i otrzymuje swoją pierwszą misję w Berlinie. Początkujący agent brawurowo radzi sobie z wykonywaniem obowiązków i szybko zyskuje uznanie przełożonego, Jerzego Dobrowolskiego. Działania tajnych służb mają kluczowe znaczenie dla innych wątków powieści, takich jak delegacji Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego na konferencji pokojowej w Paryżu czy planów umocnienia kraju snutych przez Józefa Piłsudskiego.

W książce przewija się mnóstwo postaci historycznych. Paul von Hindenburg, Lenin, Stalin, Feliks Dzierżyński oraz Bolesław Wieniawa-Długoszowski to tylko niektóre z nich. Ten ostatni zresztą odgrywa w powieści całkiem istotną rolę, kiedy zostaje wysłany w tajnej misji dyplomatycznej do Rosji. Sytuacja tego kraju, a zwłaszcza zwykłych obywateli, została niezwykle sugestywnie odmalowana przez autora, który ukazał bezmiar chaosu, biedy i degeneracji. Tom I kończy się w momencie, kiedy poznajemy rozwiązanie sprawy niemieckiego asa wywiadu, a strona niemiecka jest pełna nadziei, że ich tajna operacja „Wiosenne Słońce” ma szanse powodzenia.

REKLAMA

Drugi tom kontynuuje bezpośrednio wcześniejsze wątki, w tym zwłaszcza Wieniawy-Długoszowskiego, który po uratowaniu z rąk bolszewików (przez osobę, po której najmniej byśmy się tego spodziewali) wraz z towarzyszem z celi, Tomaszem Groblą przedziera się do Polski. Pokojowa konferencja trwa nadal, a na tle wielkiej polityki i wiszących nad krajem zagrożeń poznajemy dalsze losy agentów wywiadów niemieckiego, rosyjskiego i polskiego. Główny bohater otrzymuje zadanie zdecydowanie bardziej prywatnej natury, które wniesie w jego życie całkiem nowe emocje. Między Wiktorem a Elizą Dobrowolską, córką szefa wywiadu rodzi się bowiem uczucie, sytuacja jednak komplikuje się, kiedy nieznani sprawcy próbują porwać dziewczynę. Ponownie więc otrzymujemy wartką akcję, w której wydarzenia dzieją się niezwykle szybko, a bohaterowie co rusz muszą wydostawać się z poważnych tarapatów.

W recenzowanych tomach autor dołożył starań, aby wiernie oddać realia Polski i świata po Wielkiej Wojnie, wiele miejsca poświęcając sytuacji międzynarodowej, zagadnieniom politycznym i działaniom służb wywiadowczych kilku krajów. Szeroko opisane zostały postaci historyczne, zwłaszcza Józef Piłsudski i Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Szeroko zarysowana jest ich prywatna strona, choć w tej materii Krzysztof Goluch pozwolił sobie na naginanie faktów. Wieniawa-Długoszowski w jego ujęciu stał się wzorem cnót i wiernym mężem, niszczonym niesłusznie przez plotki, przez co jego charakter stracił wiele na barwności, podobny zarzut można odnieść także do głównego bohatera, który także jest nadmiernie idealizowany i dość naiwny, a jest on przecież obiecującym pracownikiem tajnych służb.

Recenzowana powieść została oparta na opracowaniach naukowych, a odejścia od prawdy lub wszelkie zmiany zostały wyjaśnione w posłowiu, przydatne zwłaszcza czytelnikom mniej zaznajomionym z czasami, w których osadzona została fabuła serii. Potoczny język, wyjaśnienia często dość banalnych zagadnień w przypisach, a jednocześnie ciekawe i wciągające przygody bohaterów czynią z obu tomów „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” lekką lekturę, w której wątki historyczne zgrabnie połączone zostały z fikcyjnymi tworząc dynamiczną, pełną akcji całość.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Krzysztofa Golucha „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” (tom I i II) bezpośrednio pod tymi linkami (tom I oraz tom II), dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone