Kuba: wydano nieznany dziennik Che Guevary

opublikowano: 2011-06-20 16:33
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na Kubie wydano nieznany do tej pory dziennik Ernesto Che Guevary (1928-1967). Słynny rewolucjonista opisuje w nim działania partyzanckie w latach 1956-1958, a więc w okresie, gdy wraz z towarzyszami broni próbował obalić dyktatora Kuby, gen. Fulgencio Batistę.
REKLAMA

W związku 83. rocznicą urodzin Ernesto Che Guevary, która przypadła 14 czerwca br. nakładem wydawnictwa Ocean Press/Ocean Sur ukazał się dziennik autorstwa ikony kubańskiej rewolucji zatytułowany „Diario de un combatiente. Sierra Maestra - Santa Clara 1956-1958” (Dziennik kombatanta. Sierra Maestra - Santa Clara 1956-1958). Edycję nieznanych do tej pory osobistych zapisków rewolucjonisty przeprowadziło Centrum Studiów nad Che Guevarą, którym kieruje jego druga żona, Aleida March. Autorem prologu do publikacji jest przyjaciel Che, a zarazem uczestnik opisywanych przez niego wydarzeń, Armando Hart.

Książka opisuje działania partyzanckie Che, Raula Castro i innych rebeliantów, którzy podróżując z Meksyku na jachcie Granma 2 grudnia 1956 r. dobili do brzegów Kuby. Ich celem było jak najszybsze dotarcie do Hawany i obalenie rządów gen. Fulgencio Batisty. Przez okres ponad dwóch lat partyzanci zmagali się z wojskami wiernymi dyktatorowi. Początkowo ich szlak bojowy naznaczony był porażkami, a z 83 rebeliantów ostało się jedynie dwunastu. Partyzanci schronili się w górach Sierra Maestra. W ich szeregi wstępowali ochotnicy niezadowoleni z rządów Batisty. Z czasem rewolucjoniści zaczęli odnosić pierwsze znaczące sukcesy m. in. zdobyli koszary La Plata i opanowali garnizon El Uvero. W międzyczasie dowodzący oddziałami rebeliantów Che uzyskał najwyższe odznaczenie w kubańskiej armii, stopień „El Comandante”. Pod koniec 1958 r. poprowadził on marsz na Hawanę, z której 1 stycznia 1959 r. uciekł Bastista, który schronił się następnie w Portugalii. W stolicy Kuby sformowano rewolucyjny rząd. Che został prezesem kubańskiego Banku Narodowego.

Dziennik ukazuje charyzmatyczną osobowość kubańskiego rewolucjonisty, daje możliwość zapoznania się z ideami jakie wyznawał oraz prześledzenia relacji miedzy nim a innym przywódcą rebelii na Kubie, Fidelem Castro.

Wydanie wspomnianej publikacji jest tym bardziej istotne, gdyż – jak podkreślają kubańscy naukowcy – wiele z notatek rewolucjonisty zaginęło bez śladu m. in. w toku działań bojowych jakie prowadził. Trudnym zadaniem było także odczytanie jego odręcznego pisma, skoro – jak wiadomo – Che studiował medycynę. Warto dodać, że część jego relacji z okresu od 1956 do 1959 r. włączono do pamiętników zatytułowanych „Epizody wojny rewolucyjnej”, które opublikowano w 1963 r.

Źródła: telegraph.co.uk ; cnn.com ; repeatingislands.com.

Polecamy e-book Pawła Sztamy pt. „Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański”:

Paweł Sztama
„Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
127
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-14-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone