Latający Cyrk Leonarda da Vinci

opublikowano: 2016-01-03 19:12
wolna licencja
poleć artykuł:
3 stycznia 1496 roku Leonardo da Vinci, jeden z najwszechstronniej uzdolnionych ludzi w historii, kolejny raz wyprzedził czasy w których przyszło mu żyć i przeprowadził (zakończony, rzecz jasna, niepowodzeniem) test zaprojektowanej przez siebie machiny latającej.
REKLAMA

Leonardo da Vinci – zobacz też: Smok nad Warszawą

Wielki wynalazca inspirację czerpał z natury: jego notatniki pełne były szkiców przedstawiających skrzydlate zwierzęta, takie jak ptaki czy nietoperze, a on sam starał się w swych konstrukcjach oddać specyfikę ich ruchu i anatomii. Twórca miał często przechadzać się po okolicznych targach i oglądać ptactwo, po czym kupować niektóre okazy w celu naszkicowania ich i wypuszczenia z powrotem na wolność. Przedstawiamy cztery wynalazki Włocha związane z lotem:

Lotnia

Współcześni naukowcy twierdzą, iż jest to jeden z wynalazków, który był możliwy do zbudowania jeszcze w czasach da Vinciego. Szkice konstruktora przywodzą na myśl formę przejściową między ptasim skrzydłem a latawcem.

(domena publiczna)

Najtrudniejszą przeszkodą w realizacji projektów tego typu był brak odpowiednio lekkich stopów i materiałów syntetycznych, jednak poważniejszym problemem dostrzeżonym przez współczesnych nam inżynierów był brak steru, uniemożliwiający kierowanie lotnią.

(domena publiczna)

Lotnik znajdowałby się w obejmującym go w pasie pierścieniu tuż pod skrzydłami. Wykorzystując zamontowane uchwyty i ostrogi, ręce miały wprawić w ruch skrzydła, a nogi symulować ruch ogonem.

Spadochron

Spadochron wydaje się być naturalnym uzupełnieniem pozostałych wynalazków mistrza związanych z podbojem przestworzy. Nie chcąc narażać na ryzyko swoich czeladników (bardzo wątpliwe jest, by Leonardo da Vinci skorzystał z własnych prototypów z racji zaawansowanego już wówczas wieku), opracował on konstrukcję mającą ocalić pilota na wypadek niepowodzenia.

(domena publiczna)

Obok szkicu da Vinci zapisał w typowym dla siebie lustrzanym odbiciu: Jeśli człowiek miałby lniany namiot, którego wszystkie otwory zostałyby uszczelnione, mający wymiary ok. 12 bracci (7-7.5 m) byłby on w stanie rzucić się w dół z dużej wysokości i nie zrobić sobie przy tym żadnej krzywdy.

Pewność, z jaką Leonardo pisze o swojej maszynie każe domniemywać, iż swe teorie oparł on wyliczeniach, prawdopodobnie opartych na obserwacjach dotyczących wiatru i oporu powietrza. Co ciekawe, udowodniono iż spadochron ten działa: w czerwcu 2000 r. Adrian Nicolas sprawdził działanie spadochronu Włocha, dokonując jedynie drobnych modyfikacji, wymieniając uprząż na zrobioną z bardziej solidnego materiału.

REKLAMA

Helikopter

Helikopter stanowi klasyczny przykład wizjonerstwa da Vinciego, który w tym wypadku wyprzedził rozwój techniki o niebagatelne pół tysiąclecia. Można zaryzykować stwierdzenie, iż Leonardo kontynuował w projekcie helikoptera zamysł wynalazków chińskich: „lżejsze od powietrza” lampiony czy nawet pomysły na maszynę zasilaną prochem.

(domena publiczna)

Wynalazek Włocha prawdopodobnie inspirowany był opadającym liściem klonu, który dzięki swojemu kształtowi i unikalnemu ruchowi spadania,w którym kręci się wokół własnej osi, mógł nasunąć konstruktorowi pytanie – czy specyfikę owego liścia można wykorzystać przy maszynie, która miałaby się wznosić, a nie lecieć w dół? Istotną rolę w ostatecznym „designie” pra-helikoptera mogła odgrywać również śruba Archimedesa – podnośnik, wykorzystywany jako pompa od czasów antycznych.

Problemem owego helikoptera była konieczność zasilania go siłą ludzkich mięśni – człowiek nie był w stanie zapewnić wystarczająco dużo energii by pokonać siłę ciążenia.

Najlżejszymi dostępnymi wówczas materiałami, które byłyby odpowiednie do produkcji takiego wynalazku, było płótno i drewno sosnowe – tak czy owak, machina ta ważyłaby ponad tonę (sic!).

Kołowe „podwozie”

Leonardo Da Vinci zdawał sobie sprawę z kwestii, że jeśli coś miało znaleźć się w powietrzu, powinno być w stanie wylądować bezpiecznie na ziemi.

(domena publiczna)

Konstrukcja przedstawiona wyżej projektowana była jako tzw. ornitopter, maszyna utrzymująca się w powietrzu dzięki swej sile nośnej, poruszana pracą ludzkich mięśni. Podwozie miałoby rozkładać się pod wpływem własnej masy oraz nadawać się do szybkiego wciągnięcia za pomocą liny.

Źródło: Inventions for Flight [w:] LeonardoDaVinciInventions.com [dostęp: 02.01.2016 r.] <[http://www.leonardodavincisinventions.com/inventions-for-flight/]>.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Gońda
Student założonej w 2014 r. „Historii w przestrzeni publicznej” Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się historią Stanów Zjednoczonych, najchętniej dotyczącą dwudziestego wieku. Fan koszykówki, muzyki rockowej oraz serialu „South Park”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone