Leah Garrett – „Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej” – recenzja i ocena

opublikowano: 2024-01-31 08:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Mieliście pojęcie, że Bękarty Wojny Aldo Raine’a istnieli naprawdę? Co prawda nie stał na ich czele facet o ksywie „Apacz”, nie byli to okrutni i brutalni wojacy jak Donny „Żydowski Niedźwiedź”, ale reszta w sumie się zgadza… Po szczegóły zapraszam do lektury książki „Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów” Leah Garrett.
REKLAMA

Leah Garrett – „Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej” – recenzja i ocena

Leah Garrett
„KOMPANIA X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej”
nasza ocena:
7.5/10
cena:
59,90 zł
Tytuł oryginalny:
X Troop: The Secret Jewish Commandos of World War II
Wydawca:
Wydawnictwo Rebis
Tłumaczenie:
Jan Szkudliński
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda
Liczba stron:
336
Seria:
Powieść historyczna
Premiera:
24.01.2024 r.
Format:
150x225 mm
ISBN:
978-83-8338-054-4
EAN:
9788383380544

Jest to z pewnością szalenie ciekawa i fascynująca opowieść, choć wciąż spowita mgłą tajemnicy. Zadaje kłam twierdzeniom o biernym oporze Żydów wobec tragedii, jaka ich spotkała w czasie II wojny światowej. Tym bardziej należy docenić trud autorki, która musiała zmierzyć się z problemem pod tytułem „Zastrzeżone na wiele lat”, z jakim spotkała się w zachodnich archiwach.

Kwerendy jednak dokonała. Głównie w archiwach brytyjskich ale też w amerykańskich. Oparła się także, a może przede wszystkim, na wspomnieniach kilku wybranych żołnierzy tej jednostki. To wraz z nimi odbywamy podróż od niemieckich, mieszczańskich domów po fronty II wojny światowej. Jak już zdążyłem wskazać, akcja książki (można to tak określić) zaczyna się od zbrodniczej polityki III Rzeszy wobec własnych obywateli wyznania mojżeszowego.

Pierwsze przymiarki do utworzenia oddziału miały miejsce jeszcze w 1940 roku. Dopiero dwa lata później, w lipcu 1942 roku, Brytyjczycy utworzyli wielonarodowe, Międzyalianckie Commando, w skład którego weszło osiem kompanii złożonych z jednostek francuskich, holenderskich, belgijskich, norweskich i polskich. Trzecia kompania, zwana najczęściej kompanią X, była złożona z niemieckich, austriackich i środkowoeuropejskich Żydów. I o nich opowiada recenzowana książka.

Była to dość dziwna jednostka. Wśród jej członków byli uchodźcy polityczni, a nawet byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. W sumie 130 osób. Ich istnienie ujawniono dopiero 35 lat po wojnie.

Każdy z przyszłych komandosów, czy to Niemiec, czy później Austriak, stracił swoje dotychczasowe życie i musiał w jakikolwiek sposób opuścić niegościnne miejsce, które dotąd nazywał domem. Wszyscy po różnych, czasem i długich wojażach po świecie ostatecznie wylądowali w brytyjskich siłach zbrojnych – wpierw jako nieuzbrojeni saperzy (ale tacy od kopania rowów), aby ostatecznie stać się elitą wojska Jego Królewskiej Mości.

Leah Garrett nie owija w bawełnę – synowie Izraela, jako obywatele innych państw i to w dodatku wrogich, musieli pokonać wiele proceduralnych i formalnych przeszkód, żeby podjąć walkę. Jednak przeszli intensywne szkolenie i rozpoczęli szlak bojowy alianckich wojsk specjalnych.

Stąd mamy walki pod Dieppe (Garrett dotarła do tajnego raportu z nieudanego rajdu), starcia na plażach Sycylii i Normandii, boje o wyzwolenie Francji – ale z ich punktu widzenia. Choć autorka w solidny sposób przedstawia tzw. sytuację ogólną, to najważniejsze są perypetie żołnierzy, którzy mieli osobiste porachunki z III Rzeszą.

Dla mnie jednak najciekawsze były ich rozterki i przemyślenia, jakie towarzyszyły im na froncie. Wielu straciło bliskich w wyniku Holocaustu, tylko nieliczni odnaleźli swoje rodziny. A robili to w glorii bohaterów. Ciekawa jest również ich przemiana. Jako komandosi brytyjscy musieli zerwać z poprzednim życiem, tradycją, historią. Owo zerwanie z przeszłością nie było łatwe. Ci ludzie musieli przyjąć nową tożsamość – wielu z nich już na zawsze. Do końca życia nie zapomnieli jednak o swojej osobistej i wyjątkowej walce z nazizmem. I może właśnie o tym jest ta historia…?

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Leah Garrett „Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone