Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki, Starożytny Rzym, Wczesne średniowiecze, II wojna światowa, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2021-11-23 06:27
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Listopadowe nowości Wydawnictwa Rebis – zobaczcie!

Akcja książki F. McDonougha „Czas Hitlera. Klęska 1940-1945” zaczyna się 1 stycznia 1940 roku i kończy już po samobójczej śmierci Hitlera. Z kolei „Starożytny Rzym. Infografiki” autorstwa J. Scheida, N. Guillerata i M. Meloccoto to publikacja unikatowa tak ze względu na ilość zebranych danych, jak i niezwykłe ich przedstawienie. Zaś w książce „Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy” J. Herrin pasjonująco opisuje, jak uczeni, prawnicy, medycy, rzemieślnicy, kosmologowie i duchowni ściągali do Rawenny, czyniąc z niej kulturalny i polityczny ośrodek promieniujący na całą północną Italię i Adriatyk.
REKLAMA
Frank McDonough
„Czas Hitlera. Klęska 1940-1945” t. 2
99 zł
Tytuł oryginalny: „The Hitler Years: Disaster 1940-1945”
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Tłumaczenie: Tomasz Fiedorek
Rok wydania: 2021
Okładka: całopapierowa z obwolutą
Liczba stron: 752
Premiera: 23.11.2021
Format: 160 x 226 [mm]
ISBN: 978-83-8188-359-7
EAN: 9788381883597

Dwuczęściowy „Czas Hitlera” to błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy – "Triumf" – opisuje okres od dojścia Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Tom drugi – Klęska – zaczyna się 1 stycznia 1940 roku i kończy już po samobójczej śmierci Hitlera. Wzbogacony o relacje świadków, materiały prasowe, listy i  wspomnienia, uzupełniony fotografiami, ilustracjami i mapami tekst przenosi nas w czas rządów Hitlera i pozwala spojrzeć na podejmowane wówczas decyzje bez uprzedzeń wynikających ze znajomości późniejszych wydarzeń. Wizualnie i narracyjnie oba tomy Czasu Hitlera ożywiają dla nas ten kluczowy okres historii, ukazując go w nowym świetle.

"Zarówno "Triumf", jak "Klęska" dostarczają niemal encyklopedycznej  wiedzy, a przy tym są doskonale udokumentowaną, świetnie napisaną opowieścią o jasnej, chronologicznej strukturze. Kwestionując wciąż istniejące mity na temat Hitlera i jego rządów,  zachęcają czytelników do myślenia w nowy sposób: nie tylko o przeszłości, ale o teraźniejszości i przyszłości. Jeszcze długo te dwa domy "Czasu Hitlera" będą koniecznym punktem wyjścia do wszelkich dalszych badań nad Trzecią Rzeszą".
- Debbie Killroy, Get History
Ta proza ma w sobie dyscyplinę naukową Kershawa, bystrość Evansa i sprawność pisarską Shirera. Ale wnosi też do tematu szczególną klarowność, która zbyt często ginie w akademickich rozważaniach.
- Luke Daly-Groves, autor Hitler’s Death: The Case Against Conspiracy

Frank McDonough (ur. 1957) to autorytet w dziedzinie historii międzynarodowej XX wieku. Studiował na Balliol College w Oksfordzie, doktoryzował się na Lancaster University. Jest profesorem John Moores University w Liverpoolu i autorem cenionych książek o historii Trzeciej Rzeszy, takich jak Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera, Hitler and the Rise of the Nazi Party, Opposition and Resistance in Nazi Germany, The Holocaust oraz Sophie Scholl: The Woman Who Defied Hitler.

Książkę „Czas Hitlera. Klęska 1940-1945” zamówicie pod tym linkiem!

John Scheid, Nicolas Guillerat, Milan Melocco
„Starożytny Rzym. Infografiki”
69 zł
Tytuł oryginalny: „Infographie de la Rome antique”
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 132
Premiera: 23.11.2021
Format: 238 x 295 [mm]
ISBN: 978-83-8188-358-0
EAN: 9788381883580

Historii starożytnego Rzymu nigdy wcześniej nie opowiedziano ani nie wyobrażono w tak wielkiej mierze za pomocą wizualizacji danych – infografik. Erudycja Johna Scheida, członka Akademii Inskrypcji i Literatury Pięknej, wraz ze wspaniałymi ilustracjami Nicolasa Guillerata pozwalają nam się zanurzyć w dziejach antycznego Rzymu, poznać jego system polityczny i gospodarczy oraz życie mieszkańców od republiki po upadek cesarstwa zachodniego.

Autorzy dzięki drobiazgowym badaniom historycznym i wykorzystaniu źródeł z archiwów na całym świecie, dbając przy tym o jasność przekazu, napisali książę unikatową, tak ze względu na ilość zebranych danych, jak i niezwykłe ich przedstawienie. Stworzyli nową, nadzwyczaj atrakcyjną narrację, która trafia do czytelników w różnym wieku i o różnej wiedzy.

John Schied, historyk i archeolog, emerytowany profesor College de France, członek Académie des inscriptions et belles-lettres oraz Academia Europea. Jest wybitnym znawcą starożytnego Rzymu, autorem wielu uznanych prac, m.in. Quand faire c’est croire. Les rites sacrificiels des Romains (2011), Les Dieux, l’État et l’Individu. Réflexions sur la religion civique a Rome (2013) i Rites et religions (2019).

Milan Melocco, historyk, absolwent École normale supérieure, doktorant w dziedzinie historii starożytnej na Sorbonie.

Nicolas Guillerat, grafik z wykształcenia. Po krótkim okresie pracy w reklamie wyspecjalizował się w graficznej wizualizacji danych. Jest również wykładowcą infografii. Współtwórca publikacji II wojna światowa. Infografiki doskonale przyjętej zarówno przez czytelników, jak i krytyków.

Książkę „Starożytny Rzym. Infografiki” zamówicie pod tym linkiem!

Judith Herrin
„Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy”
79 zł
Tytuł oryginalny: „Ravenna: Capital of Empire, Crucible of Europe”
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Tłumaczenie: Norbert Radomski
Rok wydania: 2021
Okładka: całopapierowa z obwolutą
Liczba stron: 624
Premiera: 23.11.2021
Format: 150 x 225 [mm]
ISBN: 978-83-8188-360-3
EAN: 9788381883603

W 402 r., gdy barbarzyńskie plemiona wtargnęły przez Alpy do Italii i zagroziły cesarskiemu dworowi w Mediolanie, młody Honoriusz podjął doniosłą decyzję o przeniesieniu stolicy do małego, łatwego do obrony miasta u ujścia Padu. Odtąd aż do 751 r. Rawenna była stolicą najpierw zachodniego cesarstwa rzymskiego, potem ogromnego królestwa Gota Teoderyka, a w końcu centrum bizantyńskiej władzy w Italii.

Judith Herrin pasjonująco opisuje, jak uczeni, prawnicy, medycy, rzemieślnicy, kosmologowie i duchowni ściągali do Rawenny, czyniąc z niej kulturalny i polityczny ośrodek promieniujący na całą północną Italię i Adriatyk. Śledząc życiorysy władców, kronikarzy i zwykłych ludzi, badaczka wyjaśnia, w jaki sposób miasto stało się miejscem spotkania kultur: greckiej, łacińskiej, chrześcijańskiej oraz barbarzyńskiej, i łącznikiem między Wschodem a Zachodem. Niniejsza książka prezentuje nowe spojrzenie na zmierzch Rzymu, najazdy Gotów i Longobardów, pojawienie się islamu i niszczące podziały w łonie chrześcijaństwa. Autorka przekonuje, że okres od V do VIII wieku nie powinien być postrzegany jako schyłkowy okres starożytności, lecz raczej, dzięki Bizancjum, jako czas wielkiej kreatywności — epoka „wczesnego chrześcijaństwa”. Były to stulecia, w których kształtowała się Europa.

Pałace Rawenny legły w gruzach, kościoły jednak przetrwały. W ich wnętrzach rywalizacja między katolickimi Rzymianami i wyznającymi arianizm Gotami zaowocowała niemającym sobie równych nagromadzeniem spektakularnych mozaik, z których wiele do dziś budzi zachwyt odwiedzających. Bogato zilustrowana specjalnie wykonanymi fotografiami, czerpiąca z najnowszych archeologicznych i dokumentarnych odkryć, Rawenna: Stolica imperium, tygiel Europy przywraca do życia wczesne średniowiecze poprzez dzieje tego olśniewającego miasta.

Judith Herrin, profesor emerita, w roku 2016 otrzymała Heineken Prize („holenderskiego Nobla”) w dziedzinie historii za pionierskie prace na temat wczesnośredniowiecznego świata śródziemnomorskiego, zwłaszcza roli Bizancjum, wpływów islamu i znaczenia kobiet. Jest autorką książek:Bizancjum: Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, Krwawe cesarzowe, The Formation of Christendom i A Medieval Miscellany.Pracowała w Birmingham, Paryżu, Monachium, Stambule i Princeton, następnie do roku 2008 była profesorem historii późnego antyku i Bizancjum w londyńskim King’s College, obecnie Constantine Leventis Visiting Senior Research Fellow. Prowadziła wykopaliska w Grecji, na Cyprze i w Turcji, a od trzydziestu lat jest członkiem kolegium redakcyjnego kwartalnika „Past and Present”.

Zdobywczyni prestiżowych: The Pol Roger Duff Cooper Prize („książka o wyjątkowej wartości”) oraz PROSE Award in European History, przyznawanej przez Association of American Publishers; nominowana do Wolfson History Prize oraz London Hellenic Prize.

Znakomita, autorytatywna książka rzucająca snop światła na jedno z najważniejszych, najbardziej interesujących i najrzadziej badanych miast w dziejach Europy. Majstersztyk.
- Peter Frankopan, mediewista, autor Pierwszej krucjaty i Jedwabnych szlaków
Mistrzowskie dzieło jednej z naszych największych znawczyń dziejów Bizancjum i wczesnego chrześcijaństwa. Judith Herrin snuje opowieść, która jest zarazem porywająca, rzetelna naukowo i pełna uroczych detali dotyczących każdego elementu życia Rawenny. Ta książka wciąga.
- David Freedberg, historyk sztuki, autor Potęgi wizerunków

Książkę „Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy” zamówicie pod tym linkiem!

Polecamy również pozostałe książki, które Dom Wydawniczy Rebis ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy