Łódź debatuje o elitach

opublikowano: 2010-11-18 16:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do soboty Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego gości młodych nowożytników. Trwa konferencja doktorancko-studencka „Kultura elit w okresie nowożytnym (1453-1815)”.
REKLAMA

Konferencja odbywa się w 10. rocznicę śmierci profesor Zofii Libiszowskiej – nestorki łódzkich badaczy historii. To właśnie jej życiu i dziełu swój referat, który otworzył konferencję, poświęcił prof. dr hab. Jerzy Grobis.

W czwartek miała także miejsce debata zorganizowana przez portal Histmag.org: „Spory o pojęcie elity w epoce nowożytnej i na przestrzeni dziejów”. W spotkaniu – przy ogromnym zainteresowaniu publiczności – udział wzięli: prof. Zbigniew Anusik, prof. Jolanta Daszyńska, prof. Jerzy Grobis, dr Piotr Robak i dr Katarzyna Stelmasiak. Specjalnym gościem panelu był krakowski historyk, profesor Andrzej Chwalba, a spotkanie prowadził – znany z naszych łamów – Sebastian Adamkiewicz.

Prowadzący – cytując klasyków: Ciorana i Einsteina – pytał o sens rozmowy o pojęciu elity, sposobie jej funkcjonowania i statusie oraz o rolę demokracji w kreowaniu elit.

Prof. Zbigniew Anusik jednoznacznie przekonywał o potrzebie badań nad elitą. – To są badania istotne z punktu widzenia historii – mówił. Prof. Jerzy Grobis przypomniał, że samo pojęcie elity po raz pierwszy pojawiło się dopiero w XIX wieku. Prof. Jolanta Daszyńska oraz dr Katarzyna Stelmasiak poszerzyły dyskusję o elitach o perspektywę rewolucji amerykańskiej i narodziny tamtejszych elit. Dr Piotr Robak zdefiniował kryteria przynależności do elity, wymieniając: związki krwi, wykształcenie, własność. Dziś – wedle słów dr. Piotra Robaka – o przynależności do elity decydują tylko te dwie ostatnie.

Przynależność do elity może być sportem ekstremalnym – przekonywał prof. Andrzej Chwalba, który przypominał, że wszystkie próby likwidacji państw i ujarzmienia narodów zaczynają się od eksterminacji ich elit.

Konferencja potrwa do soboty 20 listopada. Obrady odbywają się w Instytucie Historii UŁ przy ulicy Kamińskiego 27a. Wygłoszonych zostanie 41 referatów, których autorami są młodzi badacze z całej Polski. Wśród nich nie zabraknie znanych z portalu Histmag.org: Przemysława Damskiego, Romana Sidorskiego, Kamila Śmiechowskiego oraz Sebastiana Adamkiewicza.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone