Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029

opublikowano: 2024-09-25 20:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Polskie miasta wzięły udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Rywalizacja była zacięta, a o laur zwycięzcy walczyły Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Wyniki zmagań ogłoszono 25 września 2024 roku.
REKLAMA
Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście (fot. Szater).

Zobacz także:

Wyścig o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 wygrał Lublin. Jak wskazano w komunikacie Narodowego Centrum Kultury, „miasto zachwyciło europejskich ekspertów. Będzie wizytówką naszego kraju na arenie europejskiej w 2029 roku”.

Miejscowości pretendujące do miana Europejskiej Stolicy Kultury stoczyły wyrównaną walkę. W rywalizacji wzięło udział 12 miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń,  a do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

O walorach poszczególnych miejscowości opowiadali przedstawiciele instytucji kultury działających na ich terenie podczas prezentacji i wizyt komisji, a w przedsięwzięcia związane z konkursem o ESK zaangażowali się także mieszkańcy poszczególnych miast. O zwycięstwie zadecydował zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz 2 specjalistów wskazanych przez MKiDN. 

- Europejska Stolica Kultury to nie tylko prestiż. To przede wszystkim olbrzymia szansa na zbudowanie silnej marki międzynarodowej, przyciągnięcie tysięcy turystów i inwestorów, a przede wszystkim możliwość wzmacniania tożsamości lokalnej, budowania wspólnoty. Miasta, które zdobywają ten tytuł, zmieniają się na zawsze – mówiła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska po ogłoszeniu zwycięzcy.

Przypomnijmy, że konkurs na „Europejską Stolicę Kultury” to inicjatywa Unii Europejskiej, która powstała w 2014 roku. Przedsięwzięcie to ma na celu ochronę i promocję bogactwa i różnorodności kulturowej Europy. Tytuł to jednak nie wszystko, bowiem inicjatywa ta umożliwia zwycięskiemu miastu realizację programu kulturalnego i korzystanie z inwestycji zmierzających do rewitalizacji danej miejscowości. W 2029 roku tytuł ESK otrzyma Lublin, jednakże w przeszłości przywilej ten otrzymał Kraków (2000 rok) oraz Wrocław (2016 rok).

Jest i nagroda pocieszenia

Choć zwycięzca może być tylko jeden, miasta, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, mogą liczyć na nagrodę pocieszenia. Jak zapowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finaliści otrzymają łącznie 3 miliony złotych na program kulturalny. Co więcej, każde z miast na rok otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Kultury. Najpierw, w 2026 roku, wyróżnieniem tym zostanie uhonorowane Bielsko-Biała, w 2027 roku - Katowice, a w 2028 roku - Kołobrzeg. Każde z nich otrzyma 1 milion złotych na realizację wybranych wydarzeń artystycznych opisanych w dokumentacji aplikacyjnej.

Źródło:

www.gov.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone