Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029

opublikowano: 2024-09-25, 20:54
wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie miasta wzięły udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Rywalizacja była zacięta, a o laur zwycięzcy walczyły Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Wyniki zmagań ogłoszono 25 września 2024 roku.
reklama
Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście (fot. Szater).

Zobacz także:

Wyścig o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 wygrał Lublin. Jak wskazano w komunikacie Narodowego Centrum Kultury, „miasto zachwyciło europejskich ekspertów. Będzie wizytówką naszego kraju na arenie europejskiej w 2029 roku”.

Miejscowości pretendujące do miana Europejskiej Stolicy Kultury stoczyły wyrównaną walkę. W rywalizacji wzięło udział 12 miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń,  a do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

O walorach poszczególnych miejscowości opowiadali przedstawiciele instytucji kultury działających na ich terenie podczas prezentacji i wizyt komisji, a w przedsięwzięcia związane z konkursem o ESK zaangażowali się także mieszkańcy poszczególnych miast. O zwycięstwie zadecydował zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz 2 specjalistów wskazanych przez MKiDN. 

- Europejska Stolica Kultury to nie tylko prestiż. To przede wszystkim olbrzymia szansa na zbudowanie silnej marki międzynarodowej, przyciągnięcie tysięcy turystów i inwestorów, a przede wszystkim możliwość wzmacniania tożsamości lokalnej, budowania wspólnoty. Miasta, które zdobywają ten tytuł, zmieniają się na zawsze – mówiła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska po ogłoszeniu zwycięzcy.

Przypomnijmy, że konkurs na „Europejską Stolicę Kultury” to inicjatywa Unii Europejskiej, która powstała w 2014 roku. Przedsięwzięcie to ma na celu ochronę i promocję bogactwa i różnorodności kulturowej Europy. Tytuł to jednak nie wszystko, bowiem inicjatywa ta umożliwia zwycięskiemu miastu realizację programu kulturalnego i korzystanie z inwestycji zmierzających do rewitalizacji danej miejscowości. W 2029 roku tytuł ESK otrzyma Lublin, jednakże w przeszłości przywilej ten otrzymał Kraków (2000 rok) oraz Wrocław (2016 rok).

Jest i nagroda pocieszenia

Choć zwycięzca może być tylko jeden, miasta, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, mogą liczyć na nagrodę pocieszenia. Jak zapowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finaliści otrzymają łącznie 3 miliony złotych na program kulturalny. Co więcej, każde z miast na rok otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Kultury. Najpierw, w 2026 roku, wyróżnieniem tym zostanie uhonorowane Bielsko-Biała, w 2027 roku - Katowice, a w 2028 roku - Kołobrzeg. Każde z nich otrzyma 1 milion złotych na realizację wybranych wydarzeń artystycznych opisanych w dokumentacji aplikacyjnej.

Źródło:

www.gov.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia publikacji artykułu. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu naszego partnera — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone