Maciej Korkuć – „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-09-16 07:51
wolna licencja
poleć artykuł:
Wciąż pojawiają się nowe, wartościowe publikacje na temat II wojny światowej. To szczególnie ważne zwłaszcza obecnie, gdy wielu stara się podważyć fakty o największej wojnie XX wieku. Recenzowana książka Macieja Korkucia to publikacja, która do poznawania historii zachęca także młodzież.
REKLAMA

Maciej Korkuć – „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945” – recenzja i ocena

Maciej Korkuć
„Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945”
nasza ocena:
8/10
Wydawca:
IPN
Liczba stron:
144
ISBN:
978-83-8098-708-1

Wrzesień sprzyja publikacji opracowań i wspomnień związanych z wojną obronną Polski 1939 roku oraz całym okresem okupacji ziem polskich i walk o wolność. W tym roku jest to szczególnie nasilone w związku z okrągłą, osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej, której obchody zainaugurowane zostały w podniosły sposób.

W ten nurt wpisuje się nowa propozycja wydawnicza Instytutu Pamięci Narodowej. „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945” Macieja Korkucia – bo o niej mowa, to książka stanowiąca interesujące połączenie broszury informacyjnej z podręcznikiem popularnonaukowym i monografią historyczną. Książka stanowi syntetyczny przegląd najistotniejszych wydarzeń z historii okupowanej przez Niemców i Sowietów Polski oraz działań wojennych prowadzonych na terenach polskich. Zwięzła formuła publikacji sprzyja przyswajaniu wiedzy przez czytelnika, bo nie jest on torpedowany przesadną ilością dat, faktów i szczegółów.

Książka podzielona jest na liczne rozdziały – mamy tu m.in. sekcje dotyczące działań wojny obronnej w 1939 r., hitlerowskiego terroru na ziemiach polskich czy dział opisujący funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego. Wszystko jest utrzymane w jasnym i klarownym układzie chronologicznym.

W narracji książki dominuje wyraźnie rodzima perspektywa – polski punkt widzenia. To ważne, gdyż opierając swą wiedzę np. wyłącznie na dyskursie zachodnioeuropejskim umyka realny obraz roli Polski i Polaków w największej wojnie w dziejach. Ba, często nie tyle umyka, co jest brutalnie przeinaczony – w skrajnych i absurdalnych przypadkach przypisuje się narodowi polskiemu rolę jednego z katów II wojny światowej.

Merytoryczny wywód uzupełniony jest przez interesującą formę – w książce znajdziemy liczne barwne fotografie, infografiki a także mapy pozwalające uzmysłowić sobie sytuację geopolityczną w poszczególnych etapach II wojny światowej. To zdecydowanie ułatwia lekturę książki dla osób niefascynujących się prywatnie historią (unika znużenia faktografią), bowiem nadaje lekturze wartkie tempo wyznaczane również przez stosunkowo krótkie i konkretne rozdziały tematyczne.

Z kolei pasjonaci historii mogą być nieco rozczarowani nazbyt syntetycznym kształtem publikacji. Książka otwiera bowiem mnóstwo wątków, a przy tym nie pozwala zagłębić się w szczegóły. Taki już jednak jest urok dzieł tego typu – popularyzatorskich broszur informacyjnych. Jednak i rzeczeni pasjonaci historii najnowszej znajdą w „Walczącej Rzeczpospolitej” coś dla siebie – lektura tej książki pozwoli dodatkowo usystematyzować ich wiedzę, ale także uzupełnić luki – np. o nieznane dotychczas szerzej aspekty i szczegóły (jak choćby te wynikające z tabel statystycznych).

Idee fixe i najważniejsze zadanie publikacji Macieja Korkucia wyłożone zostało w słowie wstępnym prezesa IPN – Jarosława Szarka. Dowiaujemy się z niego, że książka ta (wydana również – co kluczowe – w ośmiu wersjach językowych) ma szerzyć wiedzę o prawdziwej historii Polski i Polaków podczas II wojny światowej, a tym samym być elementem polityki historycznej naszego kraju. Polityki, której zadaniem jest walka z kłamliwymi wersjami historii najnowszej – między innymi tymi podważającymi wynikające z faktów dziejowych role sprawców i ofiar.

Jak słusznie zauważa Szarek, jeżeli historia jest rzeczywiście nauczycielką życia to należy przede wszystkim zachować jej czystą, prawdziwą wersję. Wychowywanie kolejnych pokoleń w kłamliwych, zafałszowanych narracjach może tylko doprowadzić do kolejnego zła – w tym nawet i do powtórzenia błędów z przeszłości. Można by powiedzieć, że w tym miejscu bombastyczny slogan: „Tylko prawda nas wyzwoli” znajduje swoje najprawdziwsze i najmocniejsze zastosowanie.

Uwaga! Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Durajczyk
Politolog i dziennikarz z Łodzi. W historii interesują go zwłaszcza dzieje najnowsze, które najmocniej wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałby, aby szkoły położyły w nauczaniu większy nacisk na historię ostatnich dziesięcioleci.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone