Maja i Jan Łozińscy – „Życie codzienne arystokracji” – recenzja i ocena

Bogate rezydencje najczęściej oglądano z zewnątrz, dlatego od zarania dziejów ludzi interesowało to, co działo się za drzwiami pałaców. W podróż po codziennym życiu arystokracji na ziemiach polskich w XIX i XX wieku zabierają nas Maja i Jan Łozińscy.

Maja i Jan Łozińscy
Życie codzienne arystokracji
Ocena: 7
89 zł
Wydawca: PWN
Rok wydania: 2013
Okładka: twarda
Liczba stron: 296
Format: 190x230 mm
ISBN: 978-83-77-05389-8

Życie codzienne arystokracji to kolejna pozycja w dorobku autorów poświęcona wyższym warstwom społeczeństwa polskiego. Stanowi ona kontynuację dość poczytnej serii PWN poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu. Wydana bardzo solidnie książka w twardych okładkach mieści prawie trzysta stron, które zostały urozmaicone licznymi fotografiami i przedrukami obrazów. Całość została podzielona na osiem rozdziałów, a każdy z nich wziął tytuł od jednej z części arystokratycznej rezydencji lub jej otoczenia. Stąd w tomie tym znajdziemy takie hasła jak: pokój dziecięcy, jadalnia, sala balowa, salon, pokój gościnny, sypialnia i garderoba, rewir łowiecki oraz garaż i stajnie. Podział ten miłośnikowi życia codziennego w Polsce XIX i XX wieku od razu przywiedzie na myśl układ książki W salonie i w kuchni Elżbiety Koweckiej, gdzie autorka przedstawia życie pałaców i dworów, wykorzystując podobną kompozycję treści.

Poszczególne rozdziały książki przeprowadzają nas przez różne etapy życia członków rodów arystokratycznych. Początek ma miejsce w pokoju dziecinnym. Dowiadujemy się, że dominującymi kolorami w tym pomieszczeniu był biały i niebieski – kolory maryjne, które miały chronić dziecko przed wczesną śmiercią tak samo jak święte obrazki i bransoletki z czerwonych koralików. Kolejna część poświęcona została jadalni, gdzie autorzy na kilku stronach opisali pomieszczenia z różnych rezydencji, dodając informacje o tym, co konkretna rodzina lubiła jeść najbardziej. W następnych rozdziałach autorzy przeprowadzają czytelników przez salę balową, salon i pokój gościnny. Tutaj zostają nam przybliżone rozrywki, którymi umilali sobie czas członkowie rodzinny. Były to żywe obrazy, brydż lub głośne czytanie. W tej części opisane zostały również liczne bale i rauty.

Dość ciekawą kwestią poruszoną w pracy są goście, a w szczególności to, jak postrzegali oni arystokratyczne rezydencje. Jeszcze na początku XIX wieku, udając się w odwiedziny, zabierali ze sobą wszelkie rzeczy potrzebne do spania. Nie dziwili się, kiedy przychodziło im spać w kilka osób w jednym pokoju, choć nie każdemu to odpowiadało, jak chociażby lokajowi księcia Lubomirskiego, który narzekał, że nie ma w pokoju jego pana klozetu, tylko „obok łóżka ziejąca dziura z sedesem”. Autorzy nie pominęli też sypialni i garderoby oraz opisali pokrótce, jak ważne były w tradycji arystokratycznej polowania.

W ostatnim rozdziale została przedstawiona jedna z bardziej ciekawych kwestii, a mianowicie konie i automobile. Dość interesująco zarysowana została postać księcia Romana Sanguszki, który jako jeden z najbogatszych ludzi w II RP, przez sześć miesięcy prowadził ekspedycję na Bliskim Wschodzie w poszukiwaniu odpowiednich koni do swojej stadniny. Oprócz koni arystokracja lubiła także automobile. Byli wśród niej także kierowcy wyścigowi, jak choćby hrabia Stanisław Czajkowski, który jeździł jako kierowca fabryczny zespołu Bugatti.

Recenzowana książka została napisana prostym i zrozumiałym językiem. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Pojawiają się tylko nieliczne błędy edytorskie, jak choćby wzmianka, że Chopin umarł w roku 1989. Osoby zorientowane w temacie poczują niestety niedosyt, gdyż większość cytatów i opisów będą kojarzyć z innych publikacji. Dla pozostałych czytelników pozycja ta stanowi jednak daje dobry początek do dalszych poszukiwań i zagłębienia się w świat polskiej arystokracji XIX i XX wieku.

Redakcja i korekta: Katarzyna Grabarczyk

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Barbara Męczykowska
Doktor nauk humanistycznych, specjalność historia kultury (tytuł dysertacji: [Między kuchnią a jadalnią. Studium z dziejów kulinarnych polskich wyższych warstw społecznych w okresie międzywojennym]). Zainteresowania: kuchnia wyższych warstw społeczeństwa polskiego w II RP a także życie codzienne w czasie II wojny światowej. Poszukiwaczka wszelkich informacji dotyczących Wojtka i 22. Kompanii.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy