Majowe nowości Wydawnictwa Iskry

opublikowano: 2019-05-24, 08:36
wszelkie prawa zastrzeżone
Końcówka maja w Wydawnictwie Iskry upłynie pod znakiem nowości. Przed nami premiera publikacji „Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny” autorstwa Antoniego Kroha i Barbary Magierowej oraz „Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe” Macieja Nowaka.
reklama
Nowak Maciej J.
„Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe”
cena:
39,90 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
216
Premiera:
29 maja 2019
Format:
150 x 235
ISBN:
978-83-244-1034-7
EAN:
9788324410347

Cztery lata po odzyskaniu niepodległości, po wyborze Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta II RP, przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek. Ich finał był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty pięć dni po zaprzysiężeniu. Zamachowcem okazał się malarz i wykładowca historii sztuki, Eligiusz Niewiadomski, który natychmiast zażądał dla siebie kary śmierci.

Maciej J. Nowak kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.

Co tak naprawdę wynika z opowieści o profesorze i malarzu? [...] Nieznani szerszemu ogółowi przed rokiem 1922, stali się raptem częścią wielkich narodowych symboli. Dla Narutowicza wiązało się to niewątpliwie z osobistą tragedią, nie sprowadzoną jedynie do pozbawienia go życia. Dla Niewiadomskiego – wręcz przeciwnie. Wejście do narodowego panteonu, nawet w roli zbrodniarza, stało się w jego przypadku kluczem do ucieczki od mocno mu ciążącego niespełnionego, przeciętnego życia. Bez zrozumienia tych osobistych kontekstów nie zrozumiemy w pełni zdarzeń z grudnia 1922 roku.

[Fragment książki]

Książkę „Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe” zamówicie pod tym linkiem: http://iskry.com.pl/biografie/588-narutowicz-niewiadomski-biografie-rownolegle-9788324410347.html

Kroh Antoni, Magierowa Barbara
„Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny”
cena:
79,90 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
1000
Premiera:
29 maja 2019
Format:
165 x 235
ISBN:
978-83-244-0490-2
EAN:
9788324404902

Leksykon mowy potocznej, pisanej i mówionej, dokumentujący dzieje kultury polskiej od zakończenia drugiej wojny światowej do dziś, w układzie chronologicznym. Zbiór wyrażeń, wypowiedzi, komentarzy, frazesów, sloganów, zbitek pojęciowych, epitetów, napisów na murach i transparentach, lapsusów językowych. Zdaniem autorów polszczyzna potoczna to najsumienniejszy obserwator i kronikarz życia zbiorowego.

Barbara Magierowa i Antoni Kroh w ciągu trzydziestu kilku lat systematycznie powiększali zbiór, kontynuując pracę Zofii Lechnickiej-Kroh, która prowadziła notatki od pierwszych lat powojennych do śmierci w 1982 roku. Z oczywistych względów prezentujemy jedynie wybór; cała kartoteka zawiera około czternastu milionów znaków drukarskich, co oznacza, że w druku zajęłaby ponad siedem tysięcy stron.

Książkę „Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny” zamówicie pod tym linkiem: http://iskry.com.pl/socjologia-filozofia-antropologia-kultury/534-z-polskiego-na-nasze-czyli-prywatny-leksykon-wspolczesnej-polszczyzny-9788324404902.html

"Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Iskry":https://http://iskry.com.pl/

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone