Marcin Jarząbek – „Podręcznik do historii mówionej”
Zamówcie darmowy podręcznik tutaj: LINK
Co znajdziemy w podręczniku?
W ostatnich latach w Polsce nagrywanie wywiadów stało się niezwykle popularne. Nagrywają osoby związane z archiwami społecznymi, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury – dzięki zgromadzonym relacjom budują swoją opowieść o przeszłości i animują wokół niej społeczność. Nagrywają też oczywiście badacze i badaczki oraz studenci i studentki – wywiad historii mówionej staje się dla nich niezwykłym źródłem do badań nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością.
Dotychczas brakowało publikacji, która systematyzowałaby wiedzę o historii mówionej. Najnowszy podręcznik Centrum Archiwistyki Społecznej wypełnia tę lukę.
Z podręcznika Marcina Jarząbka dowiemy się, jakie są korzenie historii mówionej oraz jak działa ludzka pamięć. Nauczymy się, jak przygotować się do rozmowy i jak ją przeprowadzić, a później w jaki sposób zarchiwizować, opracować i udostępnić nagranie. Wreszcie, będziemy mogli zastanowić się, w jaki sposób można interpretować wywiady oraz do jakich działań (animacyjnych, artystycznych) można z nich korzystać.
Jak zdobyć własny egzemplarz?
„Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka to publikacja darmowa.
Osoby, które chciałyby otrzymać podręcznik dla siebie lub swojej instytucji, prosimy o wypełnienie krótkiego formularza do wysyłki oraz o przeczytanie regulaminu, który szczegółowo omawia kwestie organizacyjne dystrybucji.
Marcin Jarząbek to historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (2017). Lubi muzea, pociągi, góry, ser z kminkiem i teatr Járy Cimrmana.