Marcin Jurzysta – „Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-02-22 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Ta książka może stanowić inspirację dla wszystkich, którzy pragną badać dzieje swoich rodzin. Wydawnictwo Tygiel zaprasza do poznania XX-wiecznej historii dwóch rodzin z okolic Rzeszowa.
REKLAMA

Marcin Jurzysta – „Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów” – recenzja i ocena

Marcin Jurzysta
„Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów”
nasza ocena:
9/10
cena:
39 zł
Wydawca:
Tygiel
Rok wydania:
2019
Okładka:
miękka
Liczba stron:
100
ISBN:
9788365932655

W powszechnym mniemaniu praca badawcza historyków polega na opisywaniu ważnych i wzniosłych wydarzeń, których skutki były odczuwalne przez znaczną liczbę osób. Jeżeli natomiast historyk bada wydarzenia związane z życiem „zwykłej” rodziny, to oczach wielu może się to wydawać mało intersujące. W końcu nie ma tu mowy o wodzach, władcach, politykach czy gwiazdach filmowych. Książka autorstwa dr Marcina Jurzysty pt. „Czasy. Dzieje Rodziny Ptaków i Kucabów”, z całą pewnością nie opowiada historię żadnych „gwiazd”, lecz mówi wiele o czasach, w których przyszło żyć przedstawicielom tych rodzin, właśnie przez pryzmat ich doświadczeń.

Marcin Jurzysta należy do młodszego pokolenia politologów, komentujących bieżącą sytuacje polityczną i społeczną. Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych, naukowo związany jest z Uniwersytetem Rzeszowskim. Jako nauczyciel wiedzy o społeczeństwie podjął zatrudnienie w Zespole Szkół w Wyżnym. Autor szeregu artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce polityczno-społecznej i medioznawczej. Autor monografii: „Unia Wolności na polskiej scenie politycznej” (2007); „Prezydenci III RP. Meandry władzy” (2013). Od 2008 roku aktywny członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Autor już na wstępnie wyraźnie zaznaczył, dlaczego podjął się opracowaniu historii tych określonych rodzin:

Powie ktoś „po co ta książka”? Przecież jej przedmiotem nie jest nikt znany. Po co opisywać zwyczajne losy jednej z wielu tysięcy rodzin, z jednej podrzeszowskiej wsi. Rodzina ta niczym się nie wyróżniła, żyła normalnie wpisana w realia lat dwudziestych ubiegłego wieku, II wojny światowej, komunizmu, wchodzenia kraju w okres wolności, aż po czasy współczesne (…) by opowiedzieć przede wszystkim młodym ludziom, funkcjonującym w realiach telefonów komórkowych, Internetu, Facebooka i wszelkich nowinek technologicznych, historię dla nich pewnie nie z tej ziemi…

M. Jurzysta, Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów, s.7

Książka powstała w okresie, w którym świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości. I z całą pewnością wpisuje się ona w celebrowanie obchodów tej rocznicy. Właśnie dlatego, że opisuje ona życie konkretnych rodzin, oraz to, w jaki sposób niepodległość zmieniła ich codzienność. Mierzy się ona także z trudnym problemem migracji wywołanych różnymi czynnikami na każdym etapie XX wieku. Jest to więc tak naprawdę książka o nas samych, o naszym społeczeństwie kształtowanym nie tylko wielkimi wydarzeniami politycznymi, lecz również prostymi epizodami.

REKLAMA

Autor podkreślił, iż jego książka spełnia swego rodzaju zadanie pedagogiczne. Gdyż pokazuje młodym ludziom świat rzeczywisty – trudny, choć jednocześnie piękny.

W tworzeniu tej książki autor wykorzystał nie tylko dostępne artykuły prasowe, ale także sięgnął do źródeł zagranicznych, przeprowadził ponadto analizę dokumentów administracyjnych i parafialnych. Tak bogaty materiał badawczy zebrany w wyniku rocznego procesu, stał się podstawą narracji powyżej książki.

Książka Marcina Jurzysty pt. „Czasy. Dzieje Rodziny Ptaków i Kucabów” jest dość krótkim opracowaniem wzbogaconym fotografiami z życia opisywanych rodzin. Praca ta zasługuję na wysoką notę, gdyż dość wyraźnie i przejrzyście ukazuje życie i mentalności ludzi w XX wieku, a szczególnie po II wojnie światowej. I wypełnia lukę w obecnie znanych opracowaniach nt. życia codziennego rodzin w minionym stuleciu. Należy również podkreślić, mimo iż autor opisywał historię własnej rodziny, to jednak w budowaniu narracji nie kierował się emocjami. Jako historyk i socjolog sprawnie i dość barwnie ukazał zawiłości ludzkiego losu wpisane w konkretne wydarzenia historyczne. Za jedyny minus tego opracowania należało by uznać brak wskazania, kiedy tj. którego dnia wykorzystywane były źródła internetowe. Określenie dat wczytania stron podawanych jako źródło, mogło by w przyszłości pomóc w ich weryfikacji, gdyby okazało się, że tekst na który powołuje się autor, uległ zmianie.

Szczerze zachęcam do przeczytania tej książki. Może nam pomóc zmierzyć się z historią naszych rodzin, z naszą własną tożsamością, a nawet pozwoli nam zrozumieć nas samych. Najpiękniejszym jej owocem, byłoby obudzenie w nas inspiracji do chęci opisywania także własnych historii rodzinnych.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marcina Jurzysty – „Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Adam Szpotański
Ur. 1984 r. w Legnicy, duchowny rzymskokatolicki, doktor, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pracownik Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu. Wykładowca w WSD DL. Współpracownik Centrum Badania Historii ,,Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kilku książek, m.in: ,,Ks. Luigi Giussani a Comunione e Liberazione” (2018), ,,Kotlina Turoszowska. Monografia Miasta i Gminy Bogatynia w okresie 1945 – 2010” (2019) - tłumaczenie na j. niemiecki pt. ,,Reichenau ein historischer abriss aus polnischer sicht” (2020), ,,Monografia Miasta Zgorzelec w latach 1945 – 2022” (2022) oraz współautor pracy Sulików. Dzieje katolickiej i protestanckiej parafii (2014). Ponadto autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzji naukowych w czasopismach. Specjalizuje się w historii regionu Górnych Łużyc i XX-wiecznej historii Kościoła.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone