Opublikowano
2019-08-01 09:04
Licencja
Wolna licencja

Marcin Wilk – ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” – recenzja i ocena

Jak wyglądało ostatnie, przedwojenne lato w 1939 roku? O tym w książce Marcina Wilka.


Marcin Wilk – ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” – recenzja i ocena

Marcin Wilk - „Pokój z widokiem. Lato 1939” - okładka Tytuł: „Pokój z widokiem. Lato 1939”
Autor: Marcin Wilk
Wydawca: W.A.B., Grupa Wydawnicza Foksal
Rodzaj literatury: literatura faktu
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 5 czerwca 2019
Język wydania: polski
ISBN: 978-83-280-6699-1
Liczba stron: 320
Wymiary: 135 × 202 mm
Cena: 39,99 zł
Kup ze zniżką w internetowej księgarni Wydawcy!

Ocena naszego recenzenta: 7,5/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Książka historyczna, pełna zabawnych anegdot i ciekawostek. Autor opisuje wspomnienia i zapiski świadków historii w ostatnie lato przed wybuchem II wojny światowej. Przedstawia kilkadziesiąt opowieści ukazujących nastroje w społeczeństwie przed zbliżającą się katastrofą. A wszystko to uzupełnione wycinkami z gazet oferującymi spokojny odpoczynek wakacyjny i reklamami zachwalającymi pobyt w najlepszych ,,guest housach” w całej Polsce.

Pál Teleki - tragiczne losy przyjaciela Polski

Czytaj dalej...

Marcin Wilk jest publicystą, dziennikarzem, redaktorem, krytykiem i konsultantem programów literackich. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikował m.in. na łamach ,,Polityki”, ,,Tygodnika Powszechnego”, ,,Przekroju”, ,,Przeglądu Polskiego” i wielu innych czasopismach. Przez kilka lat redagował kolumnę książkową w ,,Dzienniku Polskim”. Stały współpracownik miesięcznika ,,Znak”.

Recenzowana publikacja oparta jest na źródłach historycznych i wzbogacona bibliografią naukową. Opowiada m.in. o różnicach i podziałach w społeczeństwie przez pryzmat wakacji, będącym ,,wymysłem mieszczuchów”, na który nie mogli pozwolić sobie ludzie mieszkający na wsi. Biura podróży prześcigały się w ofertach spędzenia wypoczynku w Polsce. Które z nich były najlepsze według ofert zamieszczanych w czasopismach? Właśnie tego możecie dowiedzieć się z tej publikacji.

Jan Kiepura – chłopak z Sosnowca

Jan Kiepura miał przed II wojną światową liczne grono wielbicieli w całej Polsce. Sława „chłopaka z Sosnowca" sięgała jednak znacznie dalej.Czytaj dalej...

Autor przedstawił wakacje, które w zasadzie dla miejskiego społeczeństwa niewiele różnią się od tych dzisiejszych. Dla ludności wiejskiej był to czas intensywnej pracy. Marcin Wilk zajrzał zarówno do polskich kurortów morskich (takich, jak Gdynia), jak i górskich (m.in. do Zakopanego). Ukazał Polskę, która w latach międzywojennych odrodziła się w pełnej krasie i rozwijałaby się dalej, gdyby nie wybuch II wojny światowej.

Jednak książka nie tylko opisuje specyfikę najlepszego odpoczynku wakacyjnego. To, co najważniejsze z perspektywy miłośnika historii, to przedstawienie nastrojów panujących w społeczeństwie i widmo zbliżającej się wojny. Wszystko to okraszone zostało ciekawostkami z życia zarówno ówczesnych postaci sceny politycznej (sylwetka Eugeniusza Kwiatkowskiego), muzycznej (Jana Kiepury) oraz zwykłych ludzi mieszkających zarówno w miastach, jak i wsiach. Książka prezentuje pełen przekrój poglądów życiowych, jak i różny status społeczeństwa polskiego. Różnice między ludnością zamieszkującą Polskę zachodnią i wschodnią miał wyrównać 15-letni plan Eugeniusza Kwiatkowskiego, który niestety przez zawirowania wojenne oraz czasy komunizmu po wojnie, nie doszedł do skutku.

Ina Benita przeżyła! Tajemnica z Rhumspringe

Czytaj dalej...

Publikacja, mimo że jest popularnonaukowa, może stanowić ciekawe źródło do poznania nastrojów społecznych w Polsce przed II wojną światową. Dobry język oraz liczne ciekawostki i anegdoty sprawiają, że po książkę może sięgnąć każdy. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie faktów ściśle historycznych z opowieściami kilku- i kilkunastoletnich dzieci, które na różne sposoby odbierały atmosferę ówczesnej Polski. Literatura wykorzystana do napisania książki opiera się nie tylko na artykułach w czasopismach, czy książkach typowo naukowych, ale także na pamiętnikach i zapiskach archiwalnych oraz wywiadach.

Największym minusem książki jest jednak jej nierówna dynamika. Początkowo książkę czyta się szybko, powiedziałabym nawet że strony się ,,pochłania”, niestety z czasem zaczyna ona trochę tracić. Dobre pierwsze wrażenie zostaje więc nieco zatarte. To oczywiście nie oznacza, że książka jest nudna, wręcz przeciwnie. Jednak, gdyby początkowe tempo utrzymało się do końca książki, moja ocena byłaby wyższa. Zauważalne są także nieliczne błędy redakcyjne, które jednak nie wpłynęły na moją opinię.

„Pianista” – reż. Roman Polański – recenzja i ocena filmu

Czytaj dalej...

Książkę polecam każdemu interesującemu się historią, ale także tym którzy na temat dwudziestolecia międzywojennego nie mają zbyt wiele pojęcia. Ta publikacja może ich zachęcić do sięgnięcia po bardziej specjalistyczną literaturę. Książka lekka, ale zmuszająca do refleksji. W sam raz na wakacje, osiem dekad po lecie 1939 roku.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marcina Wilka ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Judyta Ostapiak-Jagodzińska

Archeolog i historyk sztuki. Z zamiłowania pasjonatka podróży. Doktorantka na kierunku archeologia w Polskiej Akademii Nauk. W ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowaniem w pradziejach przy wykorzystaniu innych nauk, jak historia sztuki, filozofia czy psychologia. Współautorka bloga podróżniczego www.brokeontheroad.pl

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org