Marcin Wilk – ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” – recenzja i ocena

Jak wyglądało ostatnie, przedwojenne lato w 1939 roku? O tym w książce Marcina Wilka.

Marcin Wilk – ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” – recenzja i ocena

Marcin Wilk
„Pokój z widokiem. Lato 1939”
Ocena: 7,5
39,99 zł
Wydawca: W.A.B., Grupa Wydawnicza Foksal
Rok wydania: 5 czerwca 2019
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Format: 135 x 202 mm
ISBN: 978-83-280-6699-1

Książka historyczna, pełna zabawnych anegdot i ciekawostek. Autor opisuje wspomnienia i zapiski świadków historii w ostatnie lato przed wybuchem II wojny światowej. Przedstawia kilkadziesiąt opowieści ukazujących nastroje w społeczeństwie przed zbliżającą się katastrofą. A wszystko to uzupełnione wycinkami z gazet oferującymi spokojny odpoczynek wakacyjny i reklamami zachwalającymi pobyt w najlepszych ,,guest housach” w całej Polsce.

Marcin Wilk jest publicystą, dziennikarzem, redaktorem, krytykiem i konsultantem programów literackich. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikował m.in. na łamach ,,Polityki”, ,,Tygodnika Powszechnego”, ,,Przekroju”, ,,Przeglądu Polskiego” i wielu innych czasopismach. Przez kilka lat redagował kolumnę książkową w ,,Dzienniku Polskim”. Stały współpracownik miesięcznika ,,Znak”.

Recenzowana publikacja oparta jest na źródłach historycznych i wzbogacona bibliografią naukową. Opowiada m.in. o różnicach i podziałach w społeczeństwie przez pryzmat wakacji, będącym ,,wymysłem mieszczuchów”, na który nie mogli pozwolić sobie ludzie mieszkający na wsi. Biura podróży prześcigały się w ofertach spędzenia wypoczynku w Polsce. Które z nich były najlepsze według ofert zamieszczanych w czasopismach? Właśnie tego możecie dowiedzieć się z tej publikacji.

Autor przedstawił wakacje, które w zasadzie dla miejskiego społeczeństwa niewiele różnią się od tych dzisiejszych. Dla ludności wiejskiej był to czas intensywnej pracy. Marcin Wilk zajrzał zarówno do polskich kurortów morskich (takich, jak Gdynia), jak i górskich (m.in. do Zakopanego). Ukazał Polskę, która w latach międzywojennych odrodziła się w pełnej krasie i rozwijałaby się dalej, gdyby nie wybuch II wojny światowej.

Jednak książka nie tylko opisuje specyfikę najlepszego odpoczynku wakacyjnego. To, co najważniejsze z perspektywy miłośnika historii, to przedstawienie nastrojów panujących w społeczeństwie i widmo zbliżającej się wojny. Wszystko to okraszone zostało ciekawostkami z życia zarówno ówczesnych postaci sceny politycznej (sylwetka Eugeniusza Kwiatkowskiego), muzycznej (Jana Kiepury) oraz zwykłych ludzi mieszkających zarówno w miastach, jak i wsiach. Książka prezentuje pełen przekrój poglądów życiowych, jak i różny status społeczeństwa polskiego. Różnice między ludnością zamieszkującą Polskę zachodnią i wschodnią miał wyrównać 15-letni plan Eugeniusza Kwiatkowskiego, który niestety przez zawirowania wojenne oraz czasy komunizmu po wojnie, nie doszedł do skutku.

Publikacja, mimo że jest popularnonaukowa, może stanowić ciekawe źródło do poznania nastrojów społecznych w Polsce przed II wojną światową. Dobry język oraz liczne ciekawostki i anegdoty sprawiają, że po książkę może sięgnąć każdy. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie faktów ściśle historycznych z opowieściami kilku- i kilkunastoletnich dzieci, które na różne sposoby odbierały atmosferę ówczesnej Polski. Literatura wykorzystana do napisania książki opiera się nie tylko na artykułach w czasopismach, czy książkach typowo naukowych, ale także na pamiętnikach i zapiskach archiwalnych oraz wywiadach.

Największym minusem książki jest jednak jej nierówna dynamika. Początkowo książkę czyta się szybko, powiedziałabym nawet że strony się ,,pochłania”, niestety z czasem zaczyna ona trochę tracić. Dobre pierwsze wrażenie zostaje więc nieco zatarte. To oczywiście nie oznacza, że książka jest nudna, wręcz przeciwnie. Jednak, gdyby początkowe tempo utrzymało się do końca książki, moja ocena byłaby wyższa. Zauważalne są także nieliczne błędy redakcyjne, które jednak nie wpłynęły na moją opinię.

Książkę polecam każdemu interesującemu się historią, ale także tym którzy na temat dwudziestolecia międzywojennego nie mają zbyt wiele pojęcia. Ta publikacja może ich zachęcić do sięgnięcia po bardziej specjalistyczną literaturę. Książka lekka, ale zmuszająca do refleksji. W sam raz na wakacje, osiem dekad po lecie 1939 roku.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marcina Wilka ,,Pokój z widokiem. Lato 1939” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Archeolog i historyk sztuki. Z zamiłowania pasjonatka podróży. Doktorantka na kierunku archeologia w Polskiej Akademii Nauk. W ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowaniem w pradziejach przy wykorzystaniu innych nauk, jak historia sztuki, filozofia czy psychologia. Współautorka bloga podróżniczego www.brokeontheroad.pl

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy