Marsjanie z morza – Henryk Wujec opowiada o początku stanu wojennego [Video]

opublikowano: 2020-10-26 11:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Od 11 do 12 grudnia 1981 trwały w Gdańsku obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Już ponad rok minął od zalegalizowania niezależnych związków zawodowych, ruch dynamicznie się rozwijał. Słynny karnawał „Solidarności” trwał w najlepsze. A jednak od początku obrad wyczuwało się napięcie.
REKLAMA

W nocy z 12 na 13 grudnia stało się jasne, czemu tym razem nie zakwaterowano uczestników w Gdańsku, tylko w oddalonym od centrum, sopockim Grand Hotelu…

Już wkrótce, bo na początku listopada, w serwisie relacjebiograficzne.pl ukaże się liczący ponad 13 godzin wywiad z Henrykiem Wujcem, przeprowadzony dla Domu Spotkań z Historią przez Agnieszkę Uścińską w 2019 roku. Dziś zapraszamy do wysłuchania fragmentów tego wywiadu! Jak wyglądały pierwsze dni stanu wojennego? Jak zatrzymywano opozycjonistów? Komu udało się mieć przy sobie butelkę whiskey? Posłuchajcie!

Więcej o serwisie relacjebiograficzne.pl dowiesz się z z wywiadu z zespołem Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA i z tego artykułu. Możesz także posłuchać wspomnień o niezwykłych losach Zofii Ruseckiej i przeczytać o tym, jak Kazimierz Bernaczyk-Słoński został cichociemnym.

Serwis dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

REKLAMA
Komentarze

O autorze
relacjebiograficzne.pl
Przedstawiamy ponad 300 relacji biograficznych pochodzących z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Jest to tylko niewielka część tego liczącego ponad 6 000 wywiadów zbioru. W ten sposób chcemy jednak po raz pierwszy w Polsce udostępnić online pełne, wielogodzinne świadectwa historii mówionej. Serwis dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone