Mart Laar – „Wojna w lesie” – recenzja i ocena

opublikowano: 2008-12-02 22:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Doktor Mart Laar, historyk i działacz opozycyjny, napisał w 1992 roku książkę o estońskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej i w okresie po niej następującym. Były estoński premier oparł się w dużej mierze na źródłach: relacjach naocznych świadków wydarzeń i na aktach estońskiej bezpieki, NKWD i partii.
REKLAMA
Mart Laar
Wojna w lesie. Walka Estończyków o przetrwanie 1944-1956
cena:
37 zł
Wydawca:
Libron
Tłumaczenie:
Jan Szkudliński
Rok wydania:
2008
Okładka:
miękka
Liczba stron:
364
Format:
B5
ISBN:
978-83-7396-694-9

Wspomnienia uczestników partyzantki stanowią żywe, barwne uzupełnienie i dowód faktów przedstawionych przez autora. Dzięki temu dowiadujemy się bez omówień, co działo się w latach 40. w Estonii – od podwyższenia podatków po gwałt na kobiecie udającej się do miasta na poród.

Wydanie książki byłego premiera niepodległej Estonii, mimo że minęło już niemal 20 lat od ukazania się wersji angielskiej i oryginału, jest niezwykle cenną inicjatywą. Dzieło pokazuje los i ambicje małego europejskiego narodu, który przeżył trzy okupacje. Laar wyjaśnia, dlaczego Estończycy (mimo 700 lat dominacji niemieckiej szlachty na ich ziemiach) dwukrotnie zbrojnie walczyli z totalitaryzmem radzieckim, że partyzantka antyniemiecka była znikoma, a w okresie nazistowskim leśni wojownicy walczyli z pseudopartyzantką importowaną z ZSRR.

Nieco brakuje szczegółowych map lokalizujących walki Leśnych Braci, jak nazywano partyzantów. Załączono kilka, jednak przede wszystkim prezentują one ogólne dane – położenie kraju w Europie, podział na powiaty i gminy. Jest też rozmieszczenie niektórych akcji partyzantów, ale bez nazw miejscowości. Rażą, na szczęście rzadkie i drobne, błędy redakcyjne.

Mart Laar podczas lekcji w szkole podstawowej opowiada o historii Estonii (fot. Ave Maria Mõistlik, licencja: CC ASA).

Autor pokazuje szeroki kontekst wydarzeń w Estonii, wychodząc od sytuacji etnicznej i społeczno-gospodarczej niepodległej Republiki Estonii (w Estonii żyje obecnie mniej Estończyków niż przed rozpoczęciem wojny!), poprzez sytuację w partiach komunistycznych i NKWD, aż po kwestię pomocy Finlandii i Szwecji. Laar opisał w swojej książce również kontekst historyczny do 1918 roku i sytuację powstańców po odwilży.

Cenne są, poza źródłami pisanymi, również archiwalne fotografie. Wartością książki są też przypisy tłumacza, który przekazuje dodatkową wiedzę, czasem pomijaną przez autora; Laar pisze bowiem o Legionach Łotewskim i Estońskim, ale dopiero z przypisu tłumacza czytelnik dowiaduje się, że były to jednostki Waffen SS. W pewnym sensie na kartach książki autor eksponuje tylko taką współpracę z hitlerowcami, która polega na potajemnym tworzeniu estońskiego ruchu oporu z wykorzystaniem sił, środków i know-how armii niemieckiej.

Współzałożone przez Laara w 1987 r. Towarzystwo Dziedzictwa Narodowego Estonii wykonało ogromną pracę polegającą na spisaniu tysięcy wspomnień uczestników walk. Autor z pewnością wiele czasu spędził na selekcji materiału i na lekturze akt komunistycznych. Książka jest poruszająca i warta swej ceny, ale ze względu na to, że autor nie ukrywa swojego uwielbienia dla partyzantów i nienawiści do komunistów – choć jest ona zrozumiała – niekoniecznie postawiłbym ją na półce ze ściśle naukowymi książkami historycznymi. Jest natomiast świetnym, mimo że z uwagi na rok wydania starszym, uzupełnieniem „Historii Estonii” Jana Lewandowskiego (Ossolineum 2002), który walkę partyzantów ujmuje w kilku akapitach.

Zredagował: Kamil Janicki

Korektę przeprowadziła: Joanna Łagoda

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Buchta
Magister politologii (Uniwersytet Śląski), absolwent zarządzania i marketingu. Obronił pracę magisterską na temat systemu politycznego Bawarii. Jest również współautorem książki Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych (2009). Członek stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska. Współzałożyciel Śląskoznawczego Koła Naukowego Sodalitas Silesiana. Były członek redakcji „Gazety Żorskiej”, webmaster portalu, dziennikarz. Były redaktor (szef działu korekty, tymczasowy szef działu kultury) miesięcznika internetowego „Histmag.org” (XII 2005-XII 2006), a także korektor i współpracownik. Obecnie członek rady merytorycznej „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone