Matura 2014 z historii: poziom rozszerzony – część testowa (arkusze, odpowiedzi)

opublikowano: 2014-05-20 06:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś o godz. 14:00 rozpoczyna się egzamin maturalny z historii 2014. Po jego zakończeniu i udostępnieniu arkuszy przez CKE nasi Redaktorzy zaprezentują przygotowany przez siebie klucz odpowiedzi. W tym miejscu opublikujemy poziom rozszerzony z historii.
REKLAMA

Matura 2014 historia na Histmag.org:

Matura z historii 2014 arkusze CKE:

Matura z historii 2014: poziom rozszerzony – klucz odpowiedzi

Zadanie 1: Babilon. Na mapie znajdują się charakterystyczne budowle babilońskie, m.in.: Brama Isztar, wiszące ogrody (wedle legendy znajdujące się w tym mieście), miasto na mapie leży nad Eufratem tak jak Babilon, Nabuchodonozor był władcą Babilonu, Marduk był bóstwem opiekuńczym Babilonu.

Zadanie 2: 1: Brak sformalizowanych kryteriów definiowania arystokracji; 2: kryterium majątkowe decydujące o przynależności do arystokracji.

Zadanie 3: Świadczy o niechęci ludu rzymskiego do przywrócenia monarchii i przyjęcia przez Cezara tytułu królewskiego.

Zadanie 4: 1: Cesarz Konstantyn Wielki; trzyma w ręku mury Konstantynopola, które nakazał wybudować; 2: Cesarz Justynian I Wielki trzyma w ręku świątynię Hagia Sophia, której był fundatorem.

Zadanie 5: 1: Bolesław Śmiały; 2: Władysław Jagiełło.

Zadanie 6: Na obrazie wyeksponowana została reakcja pogańska: „bunt przeciwko biskupom i kapłanom” i porzucenie przez ludność wiary katolickiej. Świadczy o tym widoczna na obrazie postać w szatach liturgicznych przygnieciona obalonym krzyżem.

Zadanie 7: Zmiany zasięgu terytorialnego Imperium Osmańskiego w latach 1683–1799.

Zadanie 8: 1: Maria Leszczyńska; 2: Maria Józefa Wettyn.

Zadanie 9: Autor krytycznie ocenia stosunek Napoleona od sprawy polskiej i uważa, że oszukiwał on Polaków złudnymi nadziejami oraz wykorzystywał ich instrumentalnie. O oszustwie pisze poeta wprost („cały świat oszukujesz”), podobnie jak o stwarzanej przez cesarza Francuzów ułudzie wolności („widmo przyszłej wolności rzucasz na zadatek”), a na dowód instrumentalnego wykorzystania Polaków przywołuje los Legionów Polskich na San Domingo.

Zadanie 10: Nazwa ugrupowania: Hotel Lambert; Uzasadnienie: Hotel Lambert był ugrupowaniem opowiadającym się za odrodzeniem Rzeczypospolitej jako monarchii, a jego przywódcę, ks. Adama Jerzego Czartoryskiego nazywano niekoronowanym królem Polski.

Zadanie 11:

A: W pierwszej połowie XIX wieku import surowej bawełny z USA do Anglii stale rósł i stanowił zdecydowaną większość całkowitego importu.

B: Wojna secesyjna.

Zadanie 12: Zamach (przewrót) majowy. Piłsudski wyrażał pozytywny stosunek do żołnierzy walczących po stronie jego przeciwników. Uznawał ich za swoich braci i pragnął, by waśń przerodziła się we wspólną pracę na rzecz Polski.

Zadanie 13: Zdobycie wzgórza Monte Cassino. Wyjaśnienie: Sowiecka propaganda twierdziła, że Polacy walczą jedynie na froncie wschodnim, na Zachodzie zaś pozostają nieliczne i mało wartościowe oddziały, które unikają walki. Zdobycie klasztoru i wzgórza pokazało, że polski żołnierz na zachodzie prezentuje wysokie morale i dużą sprawność bojową.

Zadanie 14: 3. 1941. Uzasadnienie: Plakat przedstawia japońskiego samuraja, który niszczy amerykańską flotę. Jest to nawiązanie do japońskiego ataku na Pearl Harbor i zniszczenia okrętów USA znajdujących się w tej bazie na Pacyfiku.

Zadanie 15: 1: Na kartce znajdują się znaczki z portretem Bolesława Bieruta, prezydenta Rzeczpospolitej w okresie stalinowskim, a także hasło propagandowe typowe dla tych czasów; 2: Kartka nadany jest przez gen. Augusta Fieldorfa, pseudonim Nil, byłego dowódcę Kedywu AK, uwięzionego w czasach stalinowskich, skazanego na śmierć i zamordowanego. Kartka została wysłana z więzienia na Rakowieckiej, gdzie przetrzymywano generała.

REKLAMA

Zadanie 16: Zgodnie z rzymskim zwyczajem, w czasie triumfu pokonani wodzowie prowadzeni byli w więzach jako jeńcy wojenni w pochodzie zwycięzcy. Ucieczka Hazdrubala oznaczała dla niego hańbę udziału w tej roli w triumfie Scypiona zamiast bohaterskiej śmierci.

Zadanie 17: Zdaniem autora tekstu, dzięki przyznaniu rzymskiego obywatelstwa mieszkańcom prowincji, Rzymianie zyskali ich wierność i ukształtowali w nich poczucie, że Rzym jest ich ojczyzną.

Zadanie 18:

A: 1: Zawiązanie Związku Pruskiego (związku miast leżących w Prusach Zakonnych), który miał bronić mieszkańców miast przed łamaniem prawa ze strony władz zakonnych; 2: bunt zbrojny przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu i zwrócenie się o pomoc do Królestwa Polskiego

B: Inkorporacja Prus do Polski, czego konsekwencją był wybuch wojny polsko-krzyżackiej zwanej wojną trzynastoletnią.

Zadanie 19: Nadzieje polskiej szlachty nie zostały spełnione:

1: Karol Gustaw nie odzyskał terytoriów utraconych przez Rzeczpospolitą, co więcej, planował doprowadzić do podziału Rzeczpospolitej poprzez traktat w Radnot w 1656 roku.

2: Karol Gustaw łamał obyczaje polityczne Rzeczpospolitej, próbując siłą podporządkować sobie instytucje życia parlamentarnego i wymusić liczne decyzje polityczne wbrew polskiemu prawu.

Zadanie 20: Na obrazie J. Suchodolskiego przedstawione jest oblężenie Jasnej Góry – jednej ze stolic duchowych Rzeczpospolitej. W propagandzie antyszwedzkiej przedstawiano to wydarzenie jako atak na święte miejsce, a więc czyn świętokradczy. Wzbudziło to powszechne oburzenie ludności kraju i chęć obrony wiary. Akt konfederacji mógł zatem zostać zawarty pod wpływem informacji o oblężeniu klasztoru, o czym może świadczyć zawarte w nim stwierdzenie o chęci zapobieżenia dalszemu pustoszeniu kościołów katolickich przez Szwedów.

Zadanie 21: Ocenie postawy Ponińskiego służyć może moneta leżąca u jego stóp i symbolizująca przekupstwo. Pewna i zdecydowana postawa marszałka kontrastuje też ze stojącymi obok niego twórcami późniejszej konfederacji targowickiej, którzy czują się zawstydzeni przez Rejtana lub wręcz załamani zaistniałą sytuacją. Warto też zwrócić uwagę na wiszący nad Ponińskim obraz carycy Katarzyny, symbolizujący podległość Rosji.

*Zadanie 22: Wydarzenia te spotkały się z uznaniem Kościuszki, gdyż Warszawa została oswobodzona rękoma mieszczan warszawskich, a nieporządek zastąpiony został przez ład zaprowadzony przez rząd tymczasowy. Mieszkańcy miasta wykazali się gorącym patriotyzmem. Było to ważne w kontekście budowania świadomości narodowej. Okazało się, że polskość nie jest jedynie elementem świadomości szlacheckiej, ale także stanu mieszczańskiego.

Historia na maturze:

Maturzystów zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i opiniami o dzisiejszym egzaminie. Jak poszła Wam matura z historii 2014 roku?

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0

Zadania rozwiązywali: Sebastian Adamkiewicz i Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone