Max Czornyj – „Mengele” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-12-11 09:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Życiorys Josefa Mengele i przeprowadzanych przez niego w Auschwitz pseudomedycznych eksperymentów jest powszechnie znana. Jak jednak o swoim życiu opowiedziałby osławiony Anioł Śmierci? Odpowiedzią na to pytanie może być najnowsza książka Maxa Czornyja.
REKLAMA


Max Czornyj – „Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz” – recenzja i ocena

Max Czornyj
„Mengele”
nasza ocena:
8/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Filia
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka
Liczba stron:
352
Premiera:
26.10.2022
Format:
135x205 mm
ISBN:
978-83-8280-290-0
EAN:
9788382802900

Max Czornyj w swojej twórczości zgłębia mroki ludzkiej natury, pisze thrillery, książki o seryjnych mordercach i powieści historyczne osadzone w czasach II wojny światowej. Wydał między innymi „Rzeźnika”, „Bestię z Buchenwaldu”, „Jestem mordercą”, „Córkę nazisty” i „Sanatorium Zagłada”. W najnowszej książce „Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz” przedstawia historię nazistowskiego lekarza, którego pseudomedyczne eksperymenty w obozie koncentracyjnym uczyniły jednym z najsłynniejszych zbrodniarzy II wojny światowej.

Autor deklaruje, że w swojej książce oparł się na faktach, odtwarzając losy doktora Josefa Mengele na podstawie dokumentów i relacji. Wyszedł z założenia, że prawdziwa historia w tym przypadku jest daleko bardziej przerażająca i interesująca niż jakakolwiek fikcja i nie potrzebuje dodatkowego ubarwiania. Nie jest to jednak pozycja naukowa, a powieść, w której główna postać własnymi słowami przedstawia swoją historię.

Książka rozpoczyna się, kiedy Mengele pracuje już w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i odwiedza go pracownik Ministerstwa Propagandy. W zamian za obietnicę nieskrępowanej swobody w badaniach, zgadza się opowiedzieć o swoim życiu. Poznajemy jego dzieciństwo i młodość, rodziców, których postawa życiowa budziła jego dumę i podziw i znacznie wpłynęła na ukształtowanie charakteru przyszłego lekarza. Od wczesnych lat wykazywał się patriotyzmem i przekonaniem o wyższości Niemiec nad innymi nacjami. W trakcie studiów medycznych pracował nad ustawami o przymusowej sterylizacji i badaniami nad sposobami identyfikacji przynależności rasowej. Od początku swojej kariery lekarskiej i naukowej zajmował się kwestiami genetyki i dziedziczenia, wykorzystując naukę dla realizacji rasistowskiej polityki III Rzeszy. Po wybuchu II wojny światowej pracował jako lekarz na froncie, a w 1943 r. został przeniesiony do pracy w KL Auschwitz.

REKLAMA

W drugiej części książki Mengele opowiada o pracy w obozie, gdzie bardzo szybko ujawnił swoją bezwzględność i obojętność, wysyłając tysiące chorych na śmierć w komorach gazowych. Książkowy Josef zdaje relacje z eksperymentów i badań, przeprowadzanych dla postępu nauki, która potem miałaby przyczynić się do zwycięstwa i potęgi Niemiec. Więźniowie stanowili dla niego jedynie materiał badawczy, całkowicie ich dehumanizował, liczyły się wyłącznie wyniki. Przeprowadzając selekcje decydował o życiu i śmierci tysięcy ludzi, a tych, których wybierał do swoich pseudomedycznych eksperymentów czekał okrutny los. Chcąc znaleźć sposób na zwiększenie dzietności wśród Niemek, przedmiotem jego zainteresowań stały się głównie bliźnięta i kobiety w ciąży. Przeprowadzał na nich przerażające, nieludzkie badania, które w większości kończyły się śmiercią więźniów. Ponieważ opowiada o nich sam Mengele, otrzymujemy bardzo szczegółowe opisy, zawierając medyczne detale, pozbawione jednak zupełnie uczuć innych niż naukowa ciekawość. Zbliżająca się klęska Niemiec zmusiła doktora do ewakuacji w styczniu 1945 r. Największym jego zmartwieniem był brak czasu na ukończenie badań i zabezpieczenie dokumentów. Po wojnie Mengele ukrywał się przez parę lat, uniknął sprawiedliwości i dzięki pomocy rodziny uciekł do Ameryki Południowej. Nigdy nie został złapany i zmarł w Brazylii w 1979 r.

Max Czornyj skupił się na działalności Mengele w Auschwitz, dzięki zastosowaniu narracji pierwszoosobowej przedstawił także jego poglądy i osobowość. Ułożony i pedantyczny, skupiony na nauce, Josef dopuszczał się niewyobrażalnych czynów bez cienia wyrzutów sumienia. Sugestywne opisy jego eksperymentów poruszają czytelnika, choć w kontraście z nimi beznamiętne reakcje i przemyślenia samego Mengele mogą wydać się dużo bardziej szokujące. Autor pozostawia czytelnika z pytaniem, czy gdyby nie wojna i zbrodnicza działalność nazistów Mengele byłby zwykłym naukowcem, czy też był do gruntu zły i nawet w innych warunkach jego psychopatyczne skłonności doszłyby do głosu? Tego nigdy się nie dowiemy, ale lektura książki z pewnością pobudza do refleksji nad naturą zła i tym, do czego zdolny jest człowiek.

Książka „Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz” nie jest opracowaniem naukowym, jednak autor zadbał o zgodność przedstawionej przez siebie historii z faktami, a ukazanie jej z perspektywy pierwszoosobowej relacji samego zbrodniarza jest ciekawym zabiegiem. Czornyj pozwala czytelnikowi na głębsze poznanie bohatera poprzez jego myśli i przekonania, co z pewnością przydaje książce większego ładunku emocjonalnego. Budząca fascynację i przerażenie historia Josefa Mengele w ujęciu Maxa Czornyja z pewnością warta jest poznania. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Maxa Czornyja „Mengele” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone