Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Historia kobiet, Historia życia codziennego i obyczajowości, Starożytny Bliski Wschód, XVIII wiek, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2010-03-31 17:24
Licencja: wolna licencja

Mężczyźni zawdzięczają piwo kobietom?

Brytyjska historyczka uważa, że ulubiony napój wielu mężczyzn został wynaleziony przez kobiety.
REKLAMA
Czy złocisty trunek zawdzięczamy kobietom? (fot. Atelier Joly , na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0)

Studiując na potrzeby swej książki dzieje piwa, Jane Peyton stwierdziła, że od tysięcy lat ma ono związek z kobietami. Jak twierdzi autorka, w starożytnej Mezopotamii tylko one miały prawo do warzenia gorzkiego trunku i prowadzenia tawern, a we wszystkich antycznych cywilizacjach miało być ono darem bogini, nie zaś bóstwa płci męskiej. Podobnie wśród Wikingów możliwość produkcji piwa była wyłącznym przywilejem kobiet, do których należał też cały potrzebny do tego sprzęt.

Również w Anglii warzenie piwa w domu należało tradycyjnie do zajęć kobiecych, a w wielu gospodarstwach jego sprzedaż przynosiła znaczne dochody. Nie był to wówczas jedynie męski przysmak – piła go również Elżbieta I, tak jak większość ludzi tej epoki. (Podobnie było też wśród polskiej szlachty, dla której piwo stanowiło najważniejszy napój, dodatek do wszystkich niemal posiłków – w przeciwieństwie do nielubianej i uważanej niekiedy za szkodliwą wody). Pod koniec XVIII wieku, gdy zaczynała się rewolucja przemysłowa, nowe metody produkcji spowodowały, że znaczenie kobiet w browarnictwie zaczęło maleć i zostało zapomniane.

Jak twierdzi Peyton, mężczyźni będą zszokowani, ale powinni podziękować kobietom za piwo.

Źródło: telegraph.co.uk.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy