Autor: Wojciech Sobański
Tagi: Recenzje, Książki, 1945-1989, Historia współczesna, Polska
Opublikowany: 2017-12-01 10:00
Licencja: wolna licencja

Mirek i Magda Osip-Pokrywka – „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II” – recenzja i ocena

Polskę można zwiedzać na wiele sposobów: Szlakiem Orlich Gniazd, Szlakiem Architektury Drewnianej. albo śladami wielkich rodaków. Do tego ostatniego zachęca nas wydawnictwo Jedność.

ła_II_300dpi.jpg
Mirek i Magda Osip-Pokrywka
„Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”
69 zł
Rok wydania: 2017
Okładka: twarda
Liczba stron: 288
Format: 205x285 mm
ISBN: 978-83-7971-620-3

Wydawnictwo Jedność zachęca do przemierzania naszego kraju po śladach Papieża Polaka. Z całą pewnością wielką pomocą będzie album Mirka i Magdy Osip-Pokrywki pod tytułem „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”. Pozycja ta odznacza się bardzo wysoką jakością wydania. Mnóstwo pięknych zdjęć zachęca do tego, aby niemal od razu wyruszyć w Polskę szlakami Jana Pawła II.

Nie bez powodu nazywano go „papieżem pielgrzymem”. Podczas swojego pontyfikatu odbył on aż sto cztery pielgrzymki i podróże apostolskie, odwiedzając w ten sposób niemal cały świat. Autorzy pokazują, że to zamiłowanie do wędrowania towarzyszyło Karolowi Wojtyle już od najmłodszych lat. Zapraszają do podjęcia wędrówki jego śladami. Prezentują nam w tym celu dwadzieścia jeden szlaków, które dla przyszłego Ojca Świętego miały znaczenie szczególne.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Wadowicach, rodzinnym mieście Papieża. Następnie Beskidem Małym i żywieckim dotrzemy do Krakowa, w którym spędził on czterdzieści lat i z którego wyruszył na pamiętne konklawe 1978 roku. Już jako Jan Paweł II wielokrotnie wspominał, że jego wielką miłością były góry. Nie mogło więc zabraknąć ich w tym albumie – Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Bieszczady, Sudety, Płaskowyż Draboża. Papież uwielbiał górskie wędrówki i sam wyznał, że brakowało mu ich w Watykanie. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku wypowiedział w Nowym Targu znamienne słowa:

Ilekroć mam możność udać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata.

Jako młody ksiądz - a później także jako biskup - Karol Wojtyła bardzo lubił także spływy kajakowe. Stąd też autorzy albumu przybliżają nam Pojezierze Drawskie oraz Mazury i Suwalszczyznę, po których pływał kajakiem wraz z młodzieżą akademicką. Warto podkreślić, że aktywność fizyczną umiejętnie łączył z pracą naukową i duszpasterską.

Każdy z dwudziestu jeden rozdziałów poprzedzony jest krótkim wstępem. Autorzy podają nam najważniejsze informacje o konkretnym miejscu. Z jednej strony podpowiadają, na co powinniśmy zwrócić uwag; z drugiej zaś wskazują które miejsca były szczególnie bliskie sercu Karola Wojtyły. Na niewielkich mapkach przedstawione zostały trasy, którymi wędrował. Właściwą treść każdego rozdziału stanowią przepiękne zdjęcia. Dzięki nim możemy niemal fizycznie przenieść się do prezentowanych miejsc. Szlaki, strumienie, przepiękne świątynie - to porusza i skłania do przemyśleń. Obecnie w wielu miejscach możemy spotkać pamiątkowe tablice i obeliski, które są dowodem obecności Jana Pawła II.

„Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II” jest pozycją wartą naszej uwagi. Wysoka jakość wydania czyni obcowanie z albumem jeszcze przyjemniejszym. Autorzy prezentują Karola Wojtyłę nie tylko jako wielką postać Kościoła. Poznajemy przede wszystkim człowieka, który w pięknie otaczającego go świata i przyrody odnajdował Boga. Wędrując po naszym kraju jego ścieżkami mamy okazję poznać nie tylko piękną przyrodę i wspaniałe zabytki. Możemy pobyć sam na sam ze sobą, wyciszyć się, nabrać dystansu podczas górskich wędrówek. Może w łagodnym szmerze Borów Tucholskich sami usłyszymy Stwórcę?

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Wojciech Sobański
Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia. Do jego zainteresowań należy teologia, aktualne wydarzenia z życia Kościoła. Nade wszystko jest jednak pasjonatem historii, szczególnie dziejów Polski po roku 1945, aż do czasów współczesnych. Z zainteresowaniem śledzi wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Miłośnik dobrych biografii.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy