Autorzy: Magdalena Mikrut-Majeranek, Mat. pras.
Tagi: Newsy, Historia wojskowości, Sylwetki i biografie, Polska
Opublikowany: 2021-01-10 23:57
Licencja: wolna licencja

Mjr Aleksander Tarnawski - ostatni z cichociemnych - świętował setne urodziny!

Major Aleksander Tarnawski jest ostatnim żyjącym cichociemnym. Urodził się 8 stycznia 1921 w Słocinie, a więc zaledwie trzy dni temu świętował swoje setne urodziny.

Aleksander Tarnawski (ze zbiorów NAC, domena publiczna)

Aleksander Tarnawski choć urodził się w Słocinie, będącej historyczną dzielnicą Rzeszowa, od wielu lat mieszka w Gliwicach. Należy do grona 316 cichociemnych, a jego dzieje zostały spisane przez Emila Marata i Michała Wójcika w książce „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz”.

Ukończył liceum w Chorzowie, po czym w 1938 roku podjął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa został zmobilizowany do wojska. Rozpoczął służbę w 1. Dywizji Grenadierów we Francji. Następnie od kwietnia 1940 roku szkolił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan, lecz wraz z upadkiem Republiki Francuskiej ewakuował się z kraju i przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do 16. Brygady Pancernej, a następnie służył w 1. Dywizji Pancernej.

Jeszcze w Wielkiej Brytanii zaciągnął się do Armii Krajowej. Przeszedł przeszkolenie w dywersji i broni pancernej, a następnie we wrześniu 1943 roku został zaprzysiężony i rozpoczął służbę w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Później trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza.

Do Polski wrócił w kwietniu 1944 roku, kiedy został zrzucony do kraju w ramach operacji "Weller 12". Po desancie do Polski działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Za swoje zasługi został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Swoje setne urodziny świętował 8 stycznia 2021 roku.

W tak wyjątkowym dniu pragnę wyrazić głęboki szacunek i przekazać wyrazy uznania za Pana służbę w obronie wolności i niepodległości naszego kraju. W Pana losach w niezwykły sposób zapisane zostały ważne wątki historii Polski Niepodległej. Pana ofiarna służba w szeregach Cichociemnych, walka o wolność Ojczyzny oraz gotowość do największego poświęcenia w imię wyznawanych wartości stanowią dziś dla wielu Polaków niedościgniony wzorzec postępowania – szczególnie ważny dla młodzieży, która potrzebuje prawdziwych bohaterów. (…) Życzę Panu dobrego zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności – pisał w liście gratulacyjnym prezydent Gliwic Adam Neumann.

Źródła:

www.dzieje.pl, www.gliwice.eu

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Mariusz Samp
„Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”
7,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 92
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-39-6

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy