Mjr Aleksander Tarnawski - ostatni z cichociemnych - świętował setne urodziny!

opublikowano: 2021-01-10 22:57
wolna licencja
poleć artykuł:
Major Aleksander Tarnawski jest ostatnim żyjącym cichociemnym. Urodził się 8 stycznia 1921 w Słocinie, a więc zaledwie trzy dni temu świętował swoje setne urodziny.
REKLAMA
Aleksander Tarnawski (ze zbiorów NAC, domena publiczna)

Aleksander Tarnawski choć urodził się w Słocinie, będącej historyczną dzielnicą Rzeszowa, od wielu lat mieszka w Gliwicach. Należy do grona 316 cichociemnych, a jego dzieje zostały spisane przez Emila Marata i Michała Wójcika w książce „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz”.

Ukończył liceum w Chorzowie, po czym w 1938 roku podjął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa został zmobilizowany do wojska. Rozpoczął służbę w 1. Dywizji Grenadierów we Francji. Następnie od kwietnia 1940 roku szkolił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan, lecz wraz z upadkiem Republiki Francuskiej ewakuował się z kraju i przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do 16. Brygady Pancernej, a następnie służył w 1. Dywizji Pancernej.

Jeszcze w Wielkiej Brytanii zaciągnął się do Armii Krajowej. Przeszedł przeszkolenie w dywersji i broni pancernej, a następnie we wrześniu 1943 roku został zaprzysiężony i rozpoczął służbę w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Później trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza.

Do Polski wrócił w kwietniu 1944 roku, kiedy został zrzucony do kraju w ramach operacji "Weller 12". Po desancie do Polski działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Za swoje zasługi został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Swoje setne urodziny świętował 8 stycznia 2021 roku.

W tak wyjątkowym dniu pragnę wyrazić głęboki szacunek i przekazać wyrazy uznania za Pana służbę w obronie wolności i niepodległości naszego kraju. W Pana losach w niezwykły sposób zapisane zostały ważne wątki historii Polski Niepodległej. Pana ofiarna służba w szeregach Cichociemnych, walka o wolność Ojczyzny oraz gotowość do największego poświęcenia w imię wyznawanych wartości stanowią dziś dla wielu Polaków niedościgniony wzorzec postępowania – szczególnie ważny dla młodzieży, która potrzebuje prawdziwych bohaterów. (…) Życzę Panu dobrego zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności – pisał w liście gratulacyjnym prezydent Gliwic Adam Neumann.

Źródła:

www.dzieje.pl, www.gliwice.eu

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Mariusz Samp
„Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
92
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-39-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone