Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku otwarte!

opublikowano: 2020-08-17, 20:33
wolna licencja
W piątek, 14 sierpnia, swoją działalność zainaugurowało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jak poinformowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, nastąpiło to po 30 latach od powstania idei, po 12 latach od powołania i po 4 latach od położenia kamienia węgielnego.
reklama
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (fot. FB Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data otwarcia instytucji jest symboliczna i wybrano ją nieprzypadkowo, bowiem dokonano tego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Relację z uroczystego otwarcia muzeum można zobaczyć poniżej

Sulejówek to niewielka, mazowiecka miejscowość, którą upodobał sobie Józef Piłsudski, lecz przypomnijmy, że 31 stycznia 1921 roku pięciomorgową parcelę, w skład której wchodziły dwie działki: Willa Milusin i Willa Otradno nabył nie Piłsudski, a Aleksandra Szczerbińska, czyli jego przyszła żona. W 1923 roku zbudowano willę „Milusin” (w stylu dworkowym i według projektu Kazimierza Skórewicza) dla Józefa Piłsudskiego.

Starania o utworzenie muzeum zintensyfikowano de facto w listopadzie 2008 roku, kiedy to w dworku Milusin podpisano umowę w sprawie utworzenia instytucji. Sygnowali je: z ramienia Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, córka Marszałka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Z kolei kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 roku.

Niedawno powstałe Muzeum Piłsudskiego tworzy kompleks muzealno-edukacyjny, stanowiący formę parku-kulturowego, składający się z zabytkowych budynków takich jak: Drewniak, będący pierwszym domem Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin, stanowiący dar żołnierzy dla ich wodza oraz Willa Bzów, w której mieściła się dawna adiutantura i nowoczesnego budynku muzealnego. W zabytkowej części można zobaczyć jak wyglądało codzienne, prywatne życie marszałka. Z kolei w drugim można zobaczyć wystawę stałą, przedstawiającą życie i działalność Naczelnika. Muzeum to prowadzi działalność naukową, wystawienniczą, wydawniczą oraz programy edukacyjne i społeczne.

Dni Otwarte miały miejsce w weekend 15-16 sierpnia. Muzeum będzie działało regularnym, codziennym trybem dopiero od 11 listopada.

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone