Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku otwarte!
Data otwarcia instytucji jest symboliczna i wybrano ją nieprzypadkowo, bowiem dokonano tego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Relację z uroczystego otwarcia muzeum można zobaczyć poniżej
Sulejówek to niewielka, mazowiecka miejscowość, którą upodobał sobie Józef Piłsudski, lecz przypomnijmy, że 31 stycznia 1921 roku pięciomorgową parcelę, w skład której wchodziły dwie działki: Willa Milusin i Willa Otradno nabył nie Piłsudski, a Aleksandra Szczerbińska, czyli jego przyszła żona. W 1923 roku zbudowano willę „Milusin” (w stylu dworkowym i według projektu Kazimierza Skórewicza) dla Józefa Piłsudskiego.
Starania o utworzenie muzeum zintensyfikowano de facto w listopadzie 2008 roku, kiedy to w dworku Milusin podpisano umowę w sprawie utworzenia instytucji. Sygnowali je: z ramienia Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, córka Marszałka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Z kolei kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 roku.
Niedawno powstałe Muzeum Piłsudskiego tworzy kompleks muzealno-edukacyjny, stanowiący formę parku-kulturowego, składający się z zabytkowych budynków takich jak: Drewniak, będący pierwszym domem Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin, stanowiący dar żołnierzy dla ich wodza oraz Willa Bzów, w której mieściła się dawna adiutantura i nowoczesnego budynku muzealnego. W zabytkowej części można zobaczyć jak wyglądało codzienne, prywatne życie marszałka. Z kolei w drugim można zobaczyć wystawę stałą, przedstawiającą życie i działalność Naczelnika. Muzeum to prowadzi działalność naukową, wystawienniczą, wydawniczą oraz programy edukacyjne i społeczne.
Dni Otwarte miały miejsce w weekend 15-16 sierpnia. Muzeum będzie działało regularnym, codziennym trybem dopiero od 11 listopada.